Forum QGIS

Pełna wersja: Tworzenie szablonu wydruku mapy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

pracuję na wersji 1.6 programu. Chciałabym uzyskać pomoc dot. tworzenia szablonu mapy do wydruku. Pracuję 1 mapie, na której przedstawiam różne zjawiska, chciałabym, aby:

1. legenda
2. podziałka
3. skala
były zawsze takie same przy wydruku. Nie chcę za każdym na nowo ustawiać czcionki, ramki etc.
Proszę o odpowiedź, czy jest to możliwe oraz jeśli tak jak można to zrobić.
Łączę pozdrowienia,
Natalia
W menu okienka kompozycji wydruku są pozycje "Zapisz jako szablon" i "Wczytaj szablon".
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Wczytałam szablon. Niestety nie bardzo wiem co dalej, bo mapa nie odzwierciedla szablonu. Proszę o wskazówki.
Pozdrawiam,

Natalia
Ja mam szablon A4 z oknem mapy, podziałką i legendą. Działa jak trzeba, niezależnie od projektu QGIS z jakiego go otwieram. W zależności od wczytanych warstw różne rzeczy otrzymuję w legendzie i oknie mapy na wydruku, zawsze dla tego samego obszaru (to nie problem bo łatwo przesunąć się na żądany obszar).
Możesz sprecyzować co znaczy:
Cytat:mapa nie odzwierciedla szablonu
?
Witam, otwórz wgrywam szablon mapy na którym też są określone kolory dla warstw, które po wgraniu zmieniają się. Czy można wczytać taki szablon również dla podziału na poszczególne warstwy?
Dziękuję bardzo za pomoc.
Pozdrawiam,

Natalia
Mapa w wydruku korzysta z takich samych ustawień, co mapa w głównym oknie projektu. Wszystkie kolory obiektów, symbole, zakresy wyświetlania itp są identyczne na wydruku, jak i na ekranie w oknie mapy.
Jeżeli masz stworzony projekt z określonymi stylami dla poszczególnych warstw, to po otwarciu szablonu mapa na wydruku przyjmuje te same style co w projekcie. Style nie są przechowywane w definicji szablonu, tylko w projekcie.

Ja też widzę problem z szablonami wydruków (może Tobie chodzi o to samo). Mianowicie mamy przygotowany projekt, w którym style dopasowane są do optymalnego wyświetlania na ekranie u większości użytkowników. Jeżeli teraz użytkownik potrzebuje wydrukować fragment mapy z tego projektu, to najczęściej okazuje się, że trzeba zmienić czcionkę na bardziej czytelną na wydruku, wyróżnić jedne obiekty, ukryć inne, zmienić zakres wyświetlania warstwy itp. Jeżeli wydruk ma być naprawdę dobrze opracowany to trochę trzeba się namęczyć. No i legenda w większości przypadków musi być zmieniona dla potrzeb wydruku. Problem w tym, że tych wszystkich zmian dokonuje się w projekcie (z wyjątkiem legendy) i nie są one zapisywane w szablonie wydruku. Szablon zapamiętuje tylko rozmieszczenie okien, opisy, podziałkę itp. Jeśli chcemy dodatkowo zapamiętać też style warstw to trzeba zapisać kopię projektu z nowymi ustawieniami. Powrót do tak opracowanego wydruku, to otwarcie kopii projektu, a następnie szablonu wydruku. Z tego co pamiętam, to legendę i tak trzeba wtedy opracować na nowo, bo przy wczytaniu projektu w szablonie pojawi się nam ta sama legenda co w projekcie.

Fajnie by było, jakby szablony zapamiętywały też style warstw...
Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź. Przychylam się do ostatniego marzeniaSmile
Dokładnie mam problem z szablonami wydruków. Przepraszam,że mam problem z nazwaniem rzeczy, ale jestem laikiem i sama uczę się krok po kroku waszego programuSmile, który ułatwia mi bardzo pracę.
U mnie problem polega na tym,że chciałabym wszystkie mapy poglądowe mieć tej samej wielkości, skali, legenda itd., po prostu identyczne w każdym elemencie, z zachowaniem kolorów warstw. Czasem legendę ustawię na innej wysokości, innym razem podziałka jest w innym miejscu itp, a mi bardzo zależy, by było to ładne zrobione z należytą starannością i jednakowe dla wszystkich.
A chciałam zaoszczędzić czas. Wygląda na to, że każdą mapę z osobna będę musiała robić, wczytuję szablon, a warstwy nie takie jak w szablonie....Smile
Mam jeszcze jedno pytanie, jako,że pierwszą i jedyną warstwę wektorową, ktoś dla mnie przygotował na podstawie danych z Bazy Danych Ogólnogeograficznych. Chciałabym zapytać, gdzie mogę takie warstwy znaleźć, np Polska w podziale terytorialnym na gminy, poszczególne regiony, Europa itp. Proszę o pomoc.