Forum QGIS

Pełna wersja: Kalibracja - siatka a krzyże
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak prawidłowo skalibrować arkusz, w sytuacji gdy narożne krzyże nie pokrywają się z siatką kilometrową? Kalibrować na krzyże, na siatkę, a może pomiędzy?
Polecam poczytać w starszych postach na temat kalibracji.
Używając wtyczki GEOREFERENCER nie interesuje Ciebie czy na siatke czy na krzyże. Używasz pkt charakterystycznych.
Sam musisz zdecydować co dla Ciebie jest wygodniejsze.
Dzięki za sugestię. Na osnowę geodezyjną też kalibruję, ale do tego potrzebuję podkładu z nią. Wygenerować siatkę lub wpisać wartości z palca mogę zawsze.
Wracając do krzyży, to nie mogę zrozumieć, dlaczego nie zgrywają się z siatką i skąd się biorą? Jeśli są równoważne z siatką to powinno wszystko grać, chyba że gugik wypuszcza buble. Jeśli są tylko pomocą przy powstawaniu arkusza to po co zostają na arkuszu? A może są ważniejsze od siatki i nanoszone ręcznie po druku Smile?
A co to za mapa (skala, układ, godło)?
10 '65' 344.341
[attachment=103]
Czy chodzi o to, że krzyż w narożniku nie pokrywa się dokładnie z siatką kilometrową?

Mapy 1:10k U65 występują "w naturze" w postaci 2 oddzielnych warstw - rzeźby i sytuacji. Krzyż pochodzi z warstwy rzeźby, siatka z warstwy sytuacyjnej.

Pewnie twoja mapa jest sklejką. Trzymaj się siatki. Ta rzeźba i tak namalowana jest na słowo honoru Wink.
Dziękuję za wyjaśnienie. Teraz sobie przypominam informacje o dwóch wersjach tych map. Niestety nigdy takiej z samymi poziomicami nie widziałem.
Rzeźbie, poza lasami, do tej pory ufałem - opierając się na własnych oczach, bo żadnego szczegółowego NMP nie mam do porównania.
(14-12-2011, 20:31)msieczka napisał(a): [ -> ]Trzymaj się krzyży.

Chciałem napisać "trzymaj się siatki"! Poprawię.