Forum QGIS

Pełna wersja: Georeferencer
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
po nadaniu georeferencji (wtyczka Georeferencer) rastrowej mapie zescreenowanej z Googla, QGIS wczytuje ją przesuniętą o 20 km na północ.
Układ rastra to Google Merkator i projekt QGISa jest w tym samym układzie.
Czym spowodowany jest taki błąd?
pozdrawiam,
Maciek
Zamiast screenować z googla użyj
http://www.gis-support.pl/openlayers-plu...projekcie/

A jeżeli potrzebujesz map offline, to... spróbuj jeszcze raz - jak nie wyjdzie to podaj więcej parametrów georeferencji. Zobaczymy co jest nie tak
Mam kłopot z wymiennym używaniem QGisa i ArcMapa spowodowany przesunięciami warstw. Staram się dla obu projektów (programów) definiować wszędzie układ 92 (EPSG 2180), ale różnice w elipsoidach i ichnich zapisie tegoż mnie chwilowo pokonały - gubię się w tym.

1. W QGIS skalibrowałem skan mapy do układu 92; skan wpasował się w podkład (ortofoto/topo). W Arcu ten sam plik mapy (skalibrowanej) wylądował (dokładnie) 4 km na południe od miejsca przeznaczenia. Nie mam pojęcia dlaczego. Przy okazji, raport kalibracji w pdf wychodzi nieczytelny- poprzesuwane punkty w stosunku do mapy, nie mieści się cała tabela puntów wpasowania- ale z tego co widzę to samo wpasowanie jest OK.

2. W projekcie w QGIS mam topo, orto, skan, WMS i shape'y. Wszystko siedzi i się nie przesuwa (poza podłą jakością mapy ze skanu, która pływa mimo dużej liczby punktów wpasowania.. trudno). Te same warstwy wczytuję w Arcu (ETRS98_Poland_CS92), dodatkowo mam model TIN. I teraz tak: topo, WMS, shape'y i TIN "siedzą" razem. A orto (materiały z Gugiku, nie ruszałem kalibracji) przesunięte jest o 22 m na północ. Przy czym TIN (też Gugiku) oparty jest o tą samą sekcję układu 92 i nie wygląda na przesunięty.
Problem na 90% związany jest z moja słabą znajomością Arca, coś tam pewnie trzeba poustawiać w układzie projektu i orto..

Link do screena: http://img688.imageshack.us/img688/2310/...roblem.png
Z lewej Arc- widać właściwości warstwy rastra a dopisałem właściwości projektu.
Z prawej Quantum i metadane skalibrowanego już rastra w układzie 92, tu zasięg jest poprawny a nie przesunięty o 4 km.
Jeśli potrzebne są dokładniejsze opisy tych stosowanych układów to sprawdzę (zakładam że umiem je znaleźć).

dzięki z góry
być może problem jest podobny do tego:
http://forum.grass-gis.pl/thread-680.html
Pierwszy problem rozwiązało ręczne wybranie dla rastra układu ETRS_1989_UWPP_1992 w ArcCatalog (wcześniej było ETRS_1989_Poland_CS92). W QGIS nadal jest w dobrym miejscu a we właściwościach "przestrzenny układ odniesienia danych" nie zmienił się. Zostaje kłopot z piramidami w Arcu (tam wyświetla obraz tylko dla piramid, pełnej rozdzielczości nie pokazuje; w QGisie są wszystkie)- ale z tym jeszcze kombinuję.
Pierwszy problem rozwiązało ręczne wybranie dla rastra układu ETRS_1989_UWPP_1992 w ArcCatalog (wcześniej było ETRS_1989_Poland_CS92). W QGIS nadal jest w dobrym miejscu a we właściwościach "przestrzenny układ odniesienia danych" nie zmienił się. Zostaje kłopot z piramidami w Arcu (tam wyświetla obraz tylko dla piramid, pełnej rozdzielczości nie pokazuje; w QGisie są wszystkie)- ale z tym jeszcze kombinuję.
Drugi (przesunięcie ortofoto) tak samo- w Arcu, we właściwościach warstwy "spatial reference" było wpisane WGS_1984_Transverse_Mercator; zmieniłem w ArcCatalog dla każdego arkusza (trochę ich było) na ETRS_1989_Poland_CS92.
Przy okazji, układ 92 nie jest standardowo w paczce programu ArcGis, trzeba ściągnąć paczkę "polskie układy współrzędnych" i w niej odnaleźć plik PUWG 1992.prj.
Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum oraz QuantumGISa. Zwracam się do Was z problemem dotyczącym wtyczki Georeferencer. Szukałem rozwiązania tego problemu na forum, ale niestety na nie nie trafiłem.
Ale do rzeczy. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwe uzyskanie raportu błędów transformacji z wynikiem przesunięć punktów w jednostkach bardziej "przyjaznych" niż piksele (np. w metrach)?? Od razu zaznaczę, że w ustawieniach projektu wybrałem deklarowane jednostki - metry, zaś w Georeferencerze zaznaczyłem w jednostkach błędu "jednostki mapy". Całość projektu wykonuję w odwzorowaniu ERTS89/UTM zone 33N, co jest podyktowane moim obszarem zainteresowania, którym jest granica Polsko-Niemiecka oraz chęcią pracy na "normalnych" jednostkach. Jednak jak wyżej napisałem nic z tego nie wychodzi.

W ostateczności jestem w stanie zaakceptować piksele w jednostkach przesunięć GCP, jednakże wówczas miałbym pytanie o możliwość oszacowania wartości jednego piksela, tak by można je było ręcznie przeliczyć na metry.
Pozwalam sobie "odgrzać" temat licząc na jakieś konsultacje, ponieważ bardzo mi na nich zależy.
Problemu wyniku błędu w pikselach nie udało mi się ominąć, wobec czego miałbym pytanie o oszacowanie wartości jednego piksela, aby możliwe stało się wykonanie "manualnych" obliczeń.
Czy wartość piksela dotyczy transforomowanego pliku, czy może jest w jakiś sposób stała dla całego projektu? Jeśli prawdziwym byłoby to pierwsze, to jeśli dobrze rozumiem wartość będzie zależna od jakości pliku wejściowego - będzie inna dla każdego opracowywanego pliku? Czy zatem nie będzie błędem zmierzenie miarką wartości metrycznej piksela w projekcie QGISa już po przetransformowaniu rastra?
Jeśli prawdziwe jest drugie stwierdzenie, to jak zmierzyć wartość piksela?

Inne moje pytanie związane z wtyczką Georeferencer dotyczy kompresji plików wynikowych. Dlaczego plik bez kompresji zajmuje mniej miejsca na dysku od plików, dla których zastosowano kompresję?

Przepraszam jeśli powyższe pytania są trywialne, ale jak pisałem w poprzednim poście jestem stosunkowo nowym użytkownikiem QGISa i ciągle się go uczę. Staram się szukać rozwiązań w podręcznikach i na forach, lecz niestety nie zawsze je tam znajduję...