26-01-2012, 10:20
Witam wszystkich
Jestem początkującym użytkownikiem programu QGIS a także ogólnie robię pierwsze kroki w tej dziedzinie i mam trochę problemów z wyborem układów współrzędnych, a mianowicie:
1. Jaka jest różnica pomiędzy układami 1965 o kodach epsg 2172 i 42172 (pole moich działań zawęża się do II strefy)? Czy sytuacja jest podobna do tej z ukł. 1992, tzn. ukł. z kodem 42172 jest używany przez ESRI, a 2172 przez tzw. „resztę świata”, o czym napisał kolega Odoakr w którymś z postów a propos wątku PUWG_1992 vs PUWG_1965? I czym się właściwie różnią, skoro warstwę zapisaną w ukł. 2172 można wczytać (bez odznaczania reprojekcji w locie) również do projektu „ustawionego” na ukl. 42172 i na odwrót i wszystko wydaje się być ok. Ukł. 42172 jest opisany do tego jako kompatybilny z gdalem, czyli 2172 nie jest? Czy układ PUWG-1965 II strefa, o którym mówi ustawa/rozporządzenie to układ o kodzie 2172? Dodam, że w powiecie, w którym mieszkam Ewidencja gruntów i budynków nadal jest prowadzona w układzie 1965. Zauważyłem, że układzie o kodzie 42172 jest dopisek „+units=m +no_defs” – tyle, że nie mam pojęcia o to oznacza.
2. Posiadam sporo różnych warstw shp i rastrowych, które były opracowane jakieś ponad 10 lat temu i docelowo miały być wyświetlane w ArcGisie. Warstwy te posiadają jedną cechę wspólną przy tzn. przy zaznaczeniu reprojekcji w locie (bez jest ok) niby wczytują się ale w rzeczywistości nie można ich namierzyć (niby są w panelu warstw ale w oknie ich nie ma i klikanie „Powiększ do zasięgu warstwy” nic nie daje, strzałka północy przekręca się czasem natomiast jakieś 45st. na wschód). Czy powodem może być to, że w przypadku warstw shp posiadam jedynie pliki shp, shx, sbn, sbx i dbf lub shp, sxh, dbf natomiast prj nie oraz czy można jakoś sprawdzić, w którym układzie jest warstwa, jeżeli nie ma się pliku prj? Warstwy te są niby w układzie 1965 II strefa tylko nie wiem czy jest to 2172 czy też 42172. To samo też dotyczy rastrów – są to geotiffy. Ich też nie da się otworzyć z zaznaczoną opcją reprojekcja w locie, nawet jeżeli ustawię układ 2172 lub 42172. Robi się to samo co z wektorami. Wygenerowałem informacje o jednym z takich rastrów za pomocą „Wyświetl informacje o rastrze” i pojawiło mi się coś takiego
Coordinate System is:
PROJCS["PUWG-65 Strefa II",
GEOGCS["Krassovsky 1940",
DATUM["Pulkovo_1942",
SPHEROID["Krasovsky_1940",6378245.0,298.3]],
PRIMEM["Greenwich",0.0],
UNIT["Degree",0.0174532925199433]],
PROJECTION["Double_Stereographic"],
PARAMETER["False_Easting",4603000.0],
PARAMETER["False_Northing",5806000.0],
PARAMETER["Central_Meridian",21.50277777777778],
PARAMETER["Scale_Factor",0.9998],
PARAMETER["Latitude_Of_Origin",53.00194444444445],
UNIT["Meter",1.0]]
I jeszcze program z którego korzystano:
Metadata:
TIFFTAG_SOFTWARE=IMAGINE TIFF Support
Copyright 1991 - 1999 by ERDAS, Inc. All Rights Reserved
Z powyższych danych wynika że raster jest w PUWG-65 Strefa II, ale jak nadałem (dla porównania) georeferencje dla kawałka skanu mapy topograficznej 1965 właśnie w układzie 1965 (epsg 2172) to informacje o uzyskanym w ten sposób rastrze trochę się różnią, a konkretnie parametrami GEOGCS, SPHEROID, PROJECTION (niestety dla mnie nic to nie mówi jestem laikiem w tych sprawach):
Coordinate System is:
PROJCS["Pulkovo 1942(58) / Poland zone II",
GEOGCS["Pulkovo 1942(58)",
DATUM["Pulkovo_1942_58",
SPHEROID["Krassowsky 1940",6378245,298.2999999999985,
AUTHORITY["EPSG","7024"]],
AUTHORITY["EPSG","6179"]],
PRIMEM["Greenwich",0],
UNIT["degree",0.0174532925199433],
AUTHORITY["EPSG","4179"]],
PROJECTION["Oblique_Stereographic"],
PARAMETER["latitude_of_origin",53.00194444444445],
PARAMETER["central_meridian",21.50277777777778],
PARAMETER["scale_factor",0.9998],
PARAMETER["false_easting",4603000],
PARAMETER["false_northing",5806000],
UNIT["metre",1,
AUTHORITY["EPSG","9001"]],
AUTHORITY["EPSG","2172"]]
Natomiast wybierając ukł. 42172 przy nadaniu georeferencji dla tego samego kawałka skanu uzyskałem także piękny raster, ale już przy próbie wyświetlenia informacji o rastrze
żaden z powyższych parametrów nie wyświetla się
Z tego powodu nie wiem w końcu, który z kodów stosować do materiałów, które posiadam, 2172 czy też 42172.
Kombinowałem też ze zmianą odwzorowania rastrów i jako źródłowy układ ustawiałem 2172 lub 42172 a jako układ dla nowego rastra tez taki sam lub 2180 – i utworzone w ten sposób rastry zaczytują się już prawidło do projektu z innym układem niż tego świeżo utworzonego rastra oczywiście przy zaznaczeniu opcji reprojekcja w locie. Podobnie z plikami shp. Z tym, że w sumie niczego to nie zmienia bo i tak nadal nie wiem, w którym z tych dwóch układów zostały zapisane warstwy, które posiadam.
Rastry z innych źródeł z zaznaczoną reprojekcją w locie chodzą jak należy np: arkusze mapy topograficznej pobrane z wojewódzkiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, które pięknie się wczytują, choć zapisane są układzie 1992 a ja mam projekt ustawiony na 1965 (2172) z zaznaczona opcją reprojekcja w locie.
3. I jeszcze jedno – co daje Dociąganie do warstw podkładowych przy Wpisywaniu współrzędnych mapy podczas nadawania georefrencji dla rastra?
Uprzejmie proszę o pomoc… i przepraszam za tak długi post…
Jestem początkującym użytkownikiem programu QGIS a także ogólnie robię pierwsze kroki w tej dziedzinie i mam trochę problemów z wyborem układów współrzędnych, a mianowicie:
1. Jaka jest różnica pomiędzy układami 1965 o kodach epsg 2172 i 42172 (pole moich działań zawęża się do II strefy)? Czy sytuacja jest podobna do tej z ukł. 1992, tzn. ukł. z kodem 42172 jest używany przez ESRI, a 2172 przez tzw. „resztę świata”, o czym napisał kolega Odoakr w którymś z postów a propos wątku PUWG_1992 vs PUWG_1965? I czym się właściwie różnią, skoro warstwę zapisaną w ukł. 2172 można wczytać (bez odznaczania reprojekcji w locie) również do projektu „ustawionego” na ukl. 42172 i na odwrót i wszystko wydaje się być ok. Ukł. 42172 jest opisany do tego jako kompatybilny z gdalem, czyli 2172 nie jest? Czy układ PUWG-1965 II strefa, o którym mówi ustawa/rozporządzenie to układ o kodzie 2172? Dodam, że w powiecie, w którym mieszkam Ewidencja gruntów i budynków nadal jest prowadzona w układzie 1965. Zauważyłem, że układzie o kodzie 42172 jest dopisek „+units=m +no_defs” – tyle, że nie mam pojęcia o to oznacza.
2. Posiadam sporo różnych warstw shp i rastrowych, które były opracowane jakieś ponad 10 lat temu i docelowo miały być wyświetlane w ArcGisie. Warstwy te posiadają jedną cechę wspólną przy tzn. przy zaznaczeniu reprojekcji w locie (bez jest ok) niby wczytują się ale w rzeczywistości nie można ich namierzyć (niby są w panelu warstw ale w oknie ich nie ma i klikanie „Powiększ do zasięgu warstwy” nic nie daje, strzałka północy przekręca się czasem natomiast jakieś 45st. na wschód). Czy powodem może być to, że w przypadku warstw shp posiadam jedynie pliki shp, shx, sbn, sbx i dbf lub shp, sxh, dbf natomiast prj nie oraz czy można jakoś sprawdzić, w którym układzie jest warstwa, jeżeli nie ma się pliku prj? Warstwy te są niby w układzie 1965 II strefa tylko nie wiem czy jest to 2172 czy też 42172. To samo też dotyczy rastrów – są to geotiffy. Ich też nie da się otworzyć z zaznaczoną opcją reprojekcja w locie, nawet jeżeli ustawię układ 2172 lub 42172. Robi się to samo co z wektorami. Wygenerowałem informacje o jednym z takich rastrów za pomocą „Wyświetl informacje o rastrze” i pojawiło mi się coś takiego
Coordinate System is:
PROJCS["PUWG-65 Strefa II",
GEOGCS["Krassovsky 1940",
DATUM["Pulkovo_1942",
SPHEROID["Krasovsky_1940",6378245.0,298.3]],
PRIMEM["Greenwich",0.0],
UNIT["Degree",0.0174532925199433]],
PROJECTION["Double_Stereographic"],
PARAMETER["False_Easting",4603000.0],
PARAMETER["False_Northing",5806000.0],
PARAMETER["Central_Meridian",21.50277777777778],
PARAMETER["Scale_Factor",0.9998],
PARAMETER["Latitude_Of_Origin",53.00194444444445],
UNIT["Meter",1.0]]
I jeszcze program z którego korzystano:
Metadata:
TIFFTAG_SOFTWARE=IMAGINE TIFF Support
Copyright 1991 - 1999 by ERDAS, Inc. All Rights Reserved
Z powyższych danych wynika że raster jest w PUWG-65 Strefa II, ale jak nadałem (dla porównania) georeferencje dla kawałka skanu mapy topograficznej 1965 właśnie w układzie 1965 (epsg 2172) to informacje o uzyskanym w ten sposób rastrze trochę się różnią, a konkretnie parametrami GEOGCS, SPHEROID, PROJECTION (niestety dla mnie nic to nie mówi jestem laikiem w tych sprawach):
Coordinate System is:
PROJCS["Pulkovo 1942(58) / Poland zone II",
GEOGCS["Pulkovo 1942(58)",
DATUM["Pulkovo_1942_58",
SPHEROID["Krassowsky 1940",6378245,298.2999999999985,
AUTHORITY["EPSG","7024"]],
AUTHORITY["EPSG","6179"]],
PRIMEM["Greenwich",0],
UNIT["degree",0.0174532925199433],
AUTHORITY["EPSG","4179"]],
PROJECTION["Oblique_Stereographic"],
PARAMETER["latitude_of_origin",53.00194444444445],
PARAMETER["central_meridian",21.50277777777778],
PARAMETER["scale_factor",0.9998],
PARAMETER["false_easting",4603000],
PARAMETER["false_northing",5806000],
UNIT["metre",1,
AUTHORITY["EPSG","9001"]],
AUTHORITY["EPSG","2172"]]
Natomiast wybierając ukł. 42172 przy nadaniu georeferencji dla tego samego kawałka skanu uzyskałem także piękny raster, ale już przy próbie wyświetlenia informacji o rastrze
żaden z powyższych parametrów nie wyświetla się
Z tego powodu nie wiem w końcu, który z kodów stosować do materiałów, które posiadam, 2172 czy też 42172.
Kombinowałem też ze zmianą odwzorowania rastrów i jako źródłowy układ ustawiałem 2172 lub 42172 a jako układ dla nowego rastra tez taki sam lub 2180 – i utworzone w ten sposób rastry zaczytują się już prawidło do projektu z innym układem niż tego świeżo utworzonego rastra oczywiście przy zaznaczeniu opcji reprojekcja w locie. Podobnie z plikami shp. Z tym, że w sumie niczego to nie zmienia bo i tak nadal nie wiem, w którym z tych dwóch układów zostały zapisane warstwy, które posiadam.
Rastry z innych źródeł z zaznaczoną reprojekcją w locie chodzą jak należy np: arkusze mapy topograficznej pobrane z wojewódzkiego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, które pięknie się wczytują, choć zapisane są układzie 1992 a ja mam projekt ustawiony na 1965 (2172) z zaznaczona opcją reprojekcja w locie.
3. I jeszcze jedno – co daje Dociąganie do warstw podkładowych przy Wpisywaniu współrzędnych mapy podczas nadawania georefrencji dla rastra?
Uprzejmie proszę o pomoc… i przepraszam za tak długi post…