Forum QGIS

Pełna wersja: topologia - pierścienie przy imporcie z pliku CAD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Importuję rysunek CAD do QGIS.
Mam w nim tylko poligony, niektóre z wyspami, bez pomostów.
Część wysp ma własne centroidy (do podłączenia osobny plik z opisami), część nie (dziury w warstwie).

Efekt: Miejsca z wyspami i dziurami wczytywane są podwójnie - raz jako samodzielny obiekt
i raz jako część obiektu otaczającego (bez zaznaczonej granicy).

Czy da się automatycznie wygenerować poprawną topologicznie warstwę,
czy trzeba ręcznie wrysowywać za pomocą "dodaj pierścień"?
Używasz wtyczki dxf2shp czy wczytujesz bezpośrednio plik dxf/dwg?
Pliki dwg/dxf/dgn zawierają dużo rzeczy, które mogą być różnie, w zależności od narzędzia, importowane. Same w sobie mogą zawierać obiekty nierozpoznawane przez inne aplikacje (jak np. bloki, celki itp.) więc na Twoim miejscu bym zaczął od przyjrzenia się plikom źródłowym i ewentualnie je czyścił. Importując różne mapy z CADów do Qgisa masę czasu muszę właśnie poświęcać na ich czyszczenie aby przenieść samą geometrię interesujących mnie obiektów a nie wszystkie "śmieci".
Poza tym nie bardzo zrozumiem co to są te wyspy i dziury :/ Jakbyś rzucił przykład takiego dxf'a to można by go przejrzeć.
Odnośnie "śmieci" - zdaję sobie sprawę, wątek http://forum.quantum-gis.pl/thread-459.html świadkiem:>

Importuję DGNa, pliki są wyczyszczone - jedna jedyna warstwa z jednym jedynym typem elementu.
Centroidy do tego biorę z pliku txt (etykieta,x,y).

Wyspy, dziury, pierścienie, enklawy = otwór w danym poligonie.
To ja tylko podpowiem, że w gvSIG może to być szczęśliwiej importowane.
No to mniemam, że Bentley Microstation dalej nie wspiera eksportowania do plików SHP. Dobrze, że chociaż można już je importować. Eksport do SHP jest dostępny w Bentley MAP - jeżeli masz do niego dostęp (dawna nakładka na Microstatation v8 - Geographic).