Forum QGIS

Pełna wersja: jak narysować linię telefoniczną ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich,
potrzebuję narysować napowietrzną linię telefoniczną lub energetyczną tak jak się to robi na mapie zasadniczej. W punktach słupów mam wierzchołki, połączone są poli-linią. Próbuję z symbolami SVG, ale niezbyt to wychodzi, bo owszem gdy mam wiele odcinków, to na każdym mogę 'położyć' symbol svg jna pierwszym i na ostatnim wierzchołku. Na polilinii niestety, znaczniki linii położone na wierzchołkach środkowych nie obracają się do najbliższego segmentu, tylko są zawieszone 'w powietrzu'.
Przyznaję również, że nie znajduję reguły na skuteczny sposób narysowania sobie w Inkscape wąsów linii eN lub tele w konkretnym wymiarze czy skali, zawsze po wgraniu coś jest zniekształcone, czy jak..
Jeśli ktoś ma to już przetestowane to chętnie bym poznał reguły.
Załączam zrzut moich nieudanych poczynań.
Dzięki za odpowiedź.
Może rozbić linie na odcinki i każdemu odcinkowi nadać SVG (połowa oznaczenia - tj. tylko strzałka w jedną stroną) skierowana do środka linii i wtedy nakładające się wierzchołki spowodują, że oznaczenie bedzie różnie poprzekręcane.
Jedyny problem, że przestawiając wierzchołek, będziesz musiał robić to dwukrotnie dla każdej linii (troszke zabawy). Zapewne istnieje jakieś lepsze rozwiązanie ale to zapewne da efekt wizualnie satysfakcjonujący.
Tak, owszem da się to zrobić, ale w zasadzie trzeba to potraktować jako błąd QGISa, bo wszystkie metody są manualne i przy każdej modyfikacji obiektów istniejących, dodawaniu nowych linii, trzeba powtarzać czynności dostosowujące wygląd.
Problem leży w tym że znacznik powinien się obracać dokładnie do segmentu wielolinii, a tego nie robi.
Poruszałem to również na anglojęzycznym forum ale pomimo opracowania metody uzyskania dobrego wyglądu stylu linii, nie udało się poprawić, (naprawić) czy opracować rozwiązania automatycznego.

Cała nadzieja w Zespole Rozwojowym QGIS Cool

tnx, Tomek
Powiem Ci, że miałem podobną rozterkę i nie znalazłem na nią automatycznego rozwiązania. Wydawać mogłoby się, że problem załatwiłaby opcja "wyświetlaj znacznik wszędzie tylko nie na pierwszym i ostatnim punkcie" a sprawa obrotu znacznika w kierunku następnego/poprzedniego wierzchołka powinna wynikać z geometrii polilinii. No niestety tych opcji póki co nie ma. Moim rozwiązaniem było przymrużenie oka na wszystkie fanaberie występujące w instrukcjach odnośnie symboliki mapy. Qgis jest programem światowym typu GIS (a nie CAD) i ciężko od niego oczekiwać (pomimo wsparcia polskiego Zespołu) aby spełniał wszelkie zachcianki naszych urzędników. Rozwiązania, o których piszesz są dostępne w programach typu geo-info, geo-map, ale one są tworzone stricte pod nasze prawo...
Pozdrawiam i powodzenia.