14-05-2012, 09:13
Witam.
Do tej pory używałem głownie wersji testowych QGIS-a (1.9....) i wszystko działało ok, a przynajmniej funkcje wykorzystywane przeze mnie. Jednak od jakichś może 2-3 tygodni tzn. ostatnia wersja 1.9.coś i potem jak, chyba, zmieniono numerację bo jest 1.8 mam problemy z mapami z geoportalu. Co ciekawe pod stabilnym 1.7.4 wszystko chodzi ok. Najlepiej chyba pokażą to obrazki:
Tu zrzut ze stabilnego 1.7.4
A tu 1.8.0 aktualizowany dziś rano.
W obu przypadkach załadowany ten sam testowy projekt. CRS projektu ustawiony na ETSR89/Poland CS92 EPSG: 2180. W obu przypadkach pobieranie z geoportalu też ustawione na ETSR89/Poland CS92 EPSG: 2180. Czerwone linie to shp z dysku dla porównania.
Co ciekawe dane pobierane z WMS GDOŚ pokazują się właściwie więc nie do końca chyba to wina samego QGIS-a
Edit
Chyba znalazłem rozwiązanie. Trzeba w adresie serwera wms koniecznie dołożyć "?version=1.1.1". W sumie nie wiem kto namieszał admini na geoportalu czy developerzy QGIS-a, bo do niedawna bez tego działało ok.
Do tej pory używałem głownie wersji testowych QGIS-a (1.9....) i wszystko działało ok, a przynajmniej funkcje wykorzystywane przeze mnie. Jednak od jakichś może 2-3 tygodni tzn. ostatnia wersja 1.9.coś i potem jak, chyba, zmieniono numerację bo jest 1.8 mam problemy z mapami z geoportalu. Co ciekawe pod stabilnym 1.7.4 wszystko chodzi ok. Najlepiej chyba pokażą to obrazki:
Tu zrzut ze stabilnego 1.7.4
A tu 1.8.0 aktualizowany dziś rano.
W obu przypadkach załadowany ten sam testowy projekt. CRS projektu ustawiony na ETSR89/Poland CS92 EPSG: 2180. W obu przypadkach pobieranie z geoportalu też ustawione na ETSR89/Poland CS92 EPSG: 2180. Czerwone linie to shp z dysku dla porównania.
Co ciekawe dane pobierane z WMS GDOŚ pokazują się właściwie więc nie do końca chyba to wina samego QGIS-a
Edit
Chyba znalazłem rozwiązanie. Trzeba w adresie serwera wms koniecznie dołożyć "?version=1.1.1". W sumie nie wiem kto namieszał admini na geoportalu czy developerzy QGIS-a, bo do niedawna bez tego działało ok.