Forum QGIS

Pełna wersja: Przycięcie rastra - Cannot compute bounding box of cutline.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Witam kolegów. Mam następujący problem. Chce wykonać mapę i ją wydrukować do pdf-a. Po kolei co zrobiłem.
1.Zeskanowałem mapę która mnie interesuje.
2. wpasowałem w georeferencerze - nie wiedziałem jak stworzyć układ lokalny więc zrobiłem to w ETRS podałem swoje lokalne współrzęne bo miałem siatkę krzyży i znałem skalę
3. raster został zorientowany - nadane georeferencje ale mam czarne pola bo bokach rastra które powstały w taki sposób, że moja mapa jest jakby po przekątnej prostokąta (układ był skręcony) i to dopełnienie do mojej mapy wpisanej w prostokąt jest czarne
4 stworzyłem warstwę shp i na tej warstwie zrobiłem poligon po granicy interesującej mnie treści abu wyciąć to czarne i nie stracić georeferencji.
5 używając narzędzia - raster/extraction/kadruj chciałem przyciąć ten raster za pomocą stworzonego shp i tu nie mogę sonbie poradzić otzrymują mianowicie komunikat "Cannot compute bounding box of cutline. " a moje ustawienia wyglądają tak jak na załączniku [attachment=124]. Przycięcie oknem działe ok
6 wersja qgis to 1.7.4
Proszę o pomoc
Jakiś czas mnie tu nie było, więc witam wszystkich ponownie.

Podejrzewam (no może bardziej zgaduję Smile), że dla GDAL wektor nie trafia w raster, spróbuj zapisać raster i wektor w tym samym układzie.
Są w tym tym samym układzie dla bezpieczeństwa zmieniłem im układ na id 2176 to jest polski 2000 strefa 5. Nic nie pomogło
To na razie nic innego mi do głowy nie przychodzi, dla pewności wykonaj to samo w terminalu (polecenie masz wygenerowane w okienku kadrowania), wykluczymy wtedy błąd QGIS.
(13-06-2012, 20:20)tomalos napisał(a): [ -> ]To na razie nic innego mi do głowy nie przychodzi, dla pewności wykonaj to samo w terminalu (polecenie masz wygenerowane w okienku kadrowania), wykluczymy wtedy błąd QGIS.

Nie znam komend terminalowych a qgis stoi na xp a nie na linuxie.
Jak by Ci się jednak chciało trochę z terminalem pobawić to na xp też jest terminal, w start -> uruchom trzeba wpisać cmd, w Linux wystarczy wkleić komendę, która jest w białym polu okienka kadrowania (na twoim zrzucie z ekranu też ją widać), jakoś nie mogę zapamiętać czy po Windowsem też to tak zadziała, być może trzeba dopisać pełną ścieżkę do programu gdalwarp.

Edit
---------------------------
Dobra, sam sprawdziłem, udało mi się uzyskać to samo co u Ciebie, zarówno w QGIS jak i w terminalu. Problem dotyczy rastra, który prawdopodobnie nie ma osadzonego układu. Wykonałem następujące kroki:
1. Otworzyłem QGIS, ustawiłem układ projektu (ja używam PL 92)
2. Wczytałem raster
3. Zapisałem raster w układzie projektu - Raster > Konwersja > Konwertuj raster (u ciebie troszkę inaczej może wyglądać ta ścieżka), ustawiłem układ na taki jak układ projektu (patrz załącznik), format pliku ustawiłem na geotiff i wczytałem nowy raster
4. Stworzyłem jakiś szejp i jakiś poligon w układzie projektu
5. Wykonałem kadrowanie na nowym rastrze (załącznik) ustawiając wartość 0 dla braku danych, gdyż raster przytnie się do prostokąta i...

...i wyszło (załącznik)
chyba jestem za tępy robię tak jak ty i to samo. Jak widać zarówno shp jak i raster są w tym samym układzie więc o co kaman?[attachment=129][attachment=130]
A ten raster.tif na twoim pulpicie to na pewno ten nowy raster z osadzonym układem? Jeśli tak to albo w innym miejscu popełniasz błąd albo ja się poddaję Smile A dla braku danych wpisz 0 a nie 1, ale to nie ma wpływu na błąd z tematu.
a może to znowu polskie znaki coś psują ? masz uŻytkowanie ? Qgis często wariuje na tym zwłaszcza przy rastrach
Ja obstawiam, że coś nie tak jest z tym rastrem. Natomiast jeśli chodzi Ci tylko o usunięcie czarnego tła po bokach mapy spróbuj: Raster-> Konwersja -> Konwertuj raster i tam w opcjach zaznacz brak danych. Możesz też w opcjach rastra/przezroczystość wpisać 0 dla braku danych. Może to pomoże
Pozdrawiam
Crypturgus
Stron: 1 2 3 4