Forum QGIS

Pełna wersja: Problem z polskimi znakami
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
co do tego pliku CPG, to jego rozszerzenie (po kropce) powinno brzmieć "cpg-file", jak plik się nazywa rzeka.shp itd...
to ten plik powinien się nazywać "rzeka.cpg-file".

Po takim cudeńku chodzi elegancko.
Ciekawe, sprawdziłem na Debianie i Win Vista i .cpg działa, a .cpg-file nie.
Zawartość pliku brzmi:
1250 dla kodowania CP-1250
UTF-8 dla kodowania UTF-8 (wcale nie 65001, tego Windowsy nie łykały)
Rzućcie proszę okiem na wtyczkę Shapefile Encoding Fixer. Kasuje i ustawia LDID-a oraz plik CPG. Działa pod QGIS-ami 1.7, 1.8 i 1.9. Nie powinna zniszczyć danych, ale na początku ostrożnie... Smile Przy odrobinie szczęścia powinna załatwić problem ogonków. Wywołuje się Ctrl-Shift-E, więc w razie częstego użytku warto zmienić skrót na jednoliterowy (np. E).

Dałem tylko podstawowy zestaw kodowań, mile widziane sugestie innych. Do CPG wejdą te, które są w QGIS-ie, natomiast lista obsługiwanych we LDID-zie jest tu: http://webhelp.esri.com/arcpad/8.0/refer...k_code.htm

Mam nadzieję, że te objaśnienia w okienku cokolwiek rozjaśniają, pisałem je na kolanie. Może ktoś by chciał napisać jakieś bardziej docelowe? Wink
Poprawianie kodowania za pomocą Shapefile Encoding Fixer działa... do pierwszej operacji na tabelach.

Table Manager - po jakiejkolwiek edycji kodowanie leci w kosmos, ponowne użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga.

Zapisz jako... pliku SHP z podpiętymi CSV - kodowanie wynikowego pliku leci w kosmos, użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga.

Od razu: wszystkie wyżej wspomniane pliki wejściowe były w UTF-8 i wyświetlały się poprawnie.
Po pierwszym razie zostały też potraktowane Shapefile Encoding Fixer.

BTW ma ktoś narzędzie do podmienienia w całej tabeli jednego znaku na inną? Konkretnie chodzi mi o przywrócenie użytku "Ł".
W opracowaniu występuje jako "część" rozmaitych ciągów, więc po "automatycznym" wypełnieniu i tak muszę go ręcznie szukać (zwłaszcza gdy qGIS wyświetla w zamian "?").
Eksportowałam warstwy z ewmapy do pliku *.shp i niestety mam pełno krzaków w tabeli atrybutów. użyłam już wszystkich możliwych kodowań. Ma ktoś pomysł co jest przyczyną?
1. W EWMapie na pewno są poprawne?
2. Gdy otworzysz dbf z shp z ewmapy w programie libreoffice calc (darmowy exce), to pyta sie o kodowanie - dla windows 1250 i utf-8 są krzaki?
1. W EWMapie jest poprawnie.
2. Otwieram dbf w libreoffice i przy kodowaniu dla Windows 1250 i utf-8 nadal są krzaki Sad
Dzwine...
UTF-16?
ISO 8859-2?
Stron: 1 2 3