Forum QGIS

Pełna wersja: Lokalizowanie rysunku wektorowego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam

Dopiero od niedawna pracuję w programie quantum gis dlatego z góry proszę o wyrozumiałość jeżeli moje pytanie wyda się dla kogoś banalne.
Mam wykonany w programie cadowskim bardzo szczegółowy plan stanowiska archeologicznego i chciałbym dopasować go do wykonanej w gisie mapy. Rozpocząłem od uzyskania mapy interesującego mnie obszaru i jej zgeolokalizowania (wyeksportowana w svg mapa z nałożoną siatką współrzędnych). Następnie wczytałem plik shp rysunku cadowskiego (konwersja dxf na shp). Niestety rysunek wczytuje się bardzo daleko od obszaru mapy, a ze względu na jego rozmiar i szczegółowość (ponad 112 tys obiektów) nie można go swobodnie przenosić (niby w programie gvsig jest to banalne ale po wczytaniu pliku dwg lub cad nie można ich wzajemnie odnaleźć, nawet przy dużym oddaleniu obrazu). Czy istnieje sposób na dokładne nałożenie wg współrzędnych rysunku wektorowego na mapę rastrową? Dodam tylko, że sposób polegający na zapisaniu shp jako rastra nie spełnia moich oczekiwań, ponieważ obraz zapisany nawet w bardzo wysokiej rozdzielczości nie jest tak dokładny jak rysunek wektorowy.
Po pierwsze sprawdź (bo niestety moja przygoda z CAD-em zakończyła się dawno temu) czy rysunkowi w CAD można nadać układ współrzędnych, jeśli to się uda to jesteś w domu.

Jeśli nie ma takiej możliwości to spróbuj pokombinować z układami współrzędnych, może uda Ci się znaleźć pasujący układ.

W innym przypadku czeka się przeliczanie współrzędnych - wtyczka qgsAffine do QGIS-a. (http://forum.quantum-gis.pl/thread-76.html)
Zerknij na "linijkę" w Cadzie. I sprawdz czy osoba tworząca projekt wogóle nadała współrzędne geograficzne. Czy przypadkiem rysunek nie zaczyna sie od 0,0.
Spotkałem się wielokrotnie z rysunkami technicznymi rysowanymi w skali jednak początkiem byl pkt 0,0.

Jesli tak jest, to niestety bedziesz musial nadać mu współrzędne. Jest na to kilka metod.
Ale najpierw powinieneś sprawdzić jak to wygląda.

Druga sprawa, to zerknij na skalę jaką masz ustawioną w Cad'ie. Możliwe, że wina jest przy eksporcie do SHP.

Trzecia sprawa, to ustalenie układu wspolrzednych w jakim stworzony jest plik DHX (SHP).
W QGIS zanim wprowadzisz plik SHP ustaw odpowiedni układ współrzędnych zgodny z Twoim plikiem SHP. Nastepnie wgraj plik i dopiero podkladaj mapkę (ustalajac jej uklad).

To moje propozycje. Jesli nadal nie zadziała, zawsze mozesz podeslac próbke ktos zerknie i przetestuje.
Dziękuje za rozbudowane odpowiedzi, sprawdziłem co i jak i sytuacja prezentuje się następująco.
- Rysunek na pewno nie ma nadanego układu współrzędnych bo sam go robiłem, a było to na długo zanim zainteresowałem się gisem. Tak więc całość zaczyna się w okolicach 0,0.
-błąd w skali rysunku odpada, sprawdzałem to wielokrotnie.

Korzystam z Daublecada, i nie mogę znaleźć w nim żadnej opcji nadawania współrzędnych, więc prosiłbym o wskazówkę jak to zrobić, ewentualnie jak cała operacja nazywa się w autocadzie to spróbuję znaleźc jej odpowiednik.
Ja zrobił bym to w dosyć prosty sposób.
Zbij całość w blok.
Następnie znajdz jeden pkt którego wspolrzedne znasz i za pomocą funkcji MOVE przenies całosc zgodnie z tym punktem do wskazanych wspolrzednych.
Wtedy po rozbiciu

Ewentualnie aby nie sknocic to funkcja ALIGN dopasuje tobie caly rysunek do dwoch punktow wskazanych przez Ciebie.
Dopiero po zapisaniu pliku i eksporcie do SHP z nowymi wspolrzednymi powinno sie Tobie wpasowac.

PAMIETAJ PRACUJ NA KOPII ZAPASOWEJ!
Dzięki, udało sięSmile (spodziewałem się, że cała operacja będzie bardziej skomplikowana)
Ale pojawił się nowy problem, mianowicie quantum gis źle odczytuje wymiary rysunku (zamiast 10 metrów boku ara jest 6 z kawałkiem). Dodam tylko, że występuje to zarówno w projekcie z rastrem jak i bez (shp i raster miały taki sam układ współrzędnych)[/align]. Gdzie może być błąd?
Nie za bardzo wiem co moze byc problemem.
Sprawdz jeszcze czy napewno te pukty ktorym nadales konkretne wspolrzedne w QGIS maja je takie same. Bo moze QGIS robi jakas reprojekcje czy cos.

Nasuwa mi sie jedno jeszcze rozwiazanie.
Otwórz sam raster w QGIS i za pomoca georeferencera nadaj mu odpowiednie wspolrzedne.
Nastepnie nasz GoeTiff otwórz w Cad'zie i do Tiffa dopasuje swoja SHP. Tak jak poprzednio.
Przy eksporcie sprawdz ustawienia CAD'a czy przypadkiem on cos nie miesza w ukladach lub wspolrzednych podczas eksportu. Jakies LUVy czy cos.
Jesli Tiff sie Tobie dobrze wpasuje z odpowiednimi wymiarami to i SHP tez powinny.
Niestety, w moim programie cadowskim nie mam opcji importu geotiffa. Natomiast punkty nadane rastrowi w gisie zgadzają się. Próbowałem też z innym podkładem i tam też z 10 m zostawało 6 z kawałkiem.
Udało mi się rozwiązać ostatecznie problem z błędnym odczytywaniem wielkości rysunku cadowskiego. Wczytałem parę różnych figur o znanych wielkościach i zawsze różnica wynosiła 60,7 procent. Tak więc po przeskalowaniu rysunku w cadzie o dodatkowe 60,7 procent w gisie wszystko się zgadza. Trzeba tylko pamiętać o zrobieniu kopi zapasowej projektu Smile

Temat do zamknięcia
Pozdrawiam
no to gratuluje, ciekawe tylko w czym tkwi problem i skad owe % sie wziely.
Stron: 1 2