Hej nie znam GRASSA musze zrobic numeryczny model terenu.. czy macie moze jakiec ciekawe materialy dotyczace tego tematu- ewentualnie jakies wskazowki?
pozdr, z gory dziekuje za odp.
A jakie masz dane? poziomice, punkty wysokościowe, mapę topo?
(14-03-2010, 23:39)Odoakr napisał(a): [ -> ]A jakie masz dane? poziomice, punkty wysokościowe, mapę topo?
Witam po raz pierwszy :-)
Widzę że wątek się nie rozwinął. Szkoda bo mnie właśnie interesuje to zagadnienie.
Napiszę o tym co ja mam -
Mam mapę topograficzną w skali 1: 1000 w układzie 1965. I co dalej w GRASS ? (do tej pory ćwiczyłem to tylko na arcgisie...ale się demo skończyło...no...)
Pozdawiam
Z samej mapy topo (czy na pewno 1:1000? może 1:10 000?), żeby zrobic NMT trzeba się natrudzić...
1) Dygitalizacja poziomic (klik, klik) z odpowiednimi atrybutami (każda linia - odpowiadająca jej wysokość)
2) Jak to masz - w GRASS pójdzie łatwo
http://grass.itc.it/gdp/html_grass64/r.s...ntour.html
Nigdy nie próbowałem, więc rozwiązanie czysto teoretyczne.
W sumie racja z ta skalą - mam głównie 1000 ale teren mi się rozrasta i chyba łatwiej będzie użyć 1: 10000. A co do pozyskiwania danych - w Arc-u była taka nakładka - Fisnet. Dzięki niej generowało się regularną siatkę punktową (oczywiście można było taką siatkę wygenerować ręcznie w Excelu. Do atrybutów dopisywało się tylko wysokość (sczytywaną z mapy) i tak generowało się NMT. Czy jakoś podobnie można podziałać w Grassie ?
Zapomniałem dopytać czy może proponujesz inną metodę pozyskania danych (podobna dokładność jak ręczne wklikanie informacji o wysokości) aby zbudować NMT.
I dzięki za linka do manuala :-) poćwiczę :-)
Witam,
wracam do tworzenia nmt
mam plik wejsciowy w .txt moge importowac dane v.in.ascii, ale problem pojawia sie poniewaz chce przeprowadzic interpolacje.. v.build - buduje topologie, ale nie mam tabeli z ktorej moglabym pograz wazrtosc wysokosci.
druga opcja plik shape, ale bez georeferencji, nie moge go wczytac jesli wczesniej w lokacji zdefniowlam ukald 1992.
czy macie moze jakies propozycje?
(29-12-2010, 00:09)klio napisał(a): [ -> ]mam plik wejsciowy w .txt moge importowac dane v.in.ascii, ale problem pojawia sie poniewaz
Plik txt to fajna rzecz ale napisz CO masz w tym pliku. ;-)
niestety sa to tylko wspolrzedne x, y, z w ukladzie 1992
tzn mialam wczesniej plik.xyz, tam byla wieksza ilosc danych, jednakze do budowy nmt potrzebowaalm plik przefiltrowac, GRASSIE tego nie zrobilam poniewaz: nie mialam odpowiednich danych wejsciowych, a dodoatkowo mam tylko 3 GB ramow, takze plik wejsciowy tez byl za duzy. w pliku.txt zapisalam juz tylko punkty zaklasyfikowane jako ziemia i zapisalam tylko wpsolrzedne odzielone spacja.
Rozumiem, że mamy układ:
x1 y1 z1
x2 y2 z2
.......
Są to punkty rozrzucone czy w siatce?
Jak w siatce to brakujące punkty (odfiltrowane) można uzupełnić i zassać jako grid.
Jak nie to po utworzeniu warstwy wektorowej trzeba pobawić się w interpolację. W takim przypadku wychodzą 2 kroki:
v.in.ascii input=plik output=warstwa fs=' ' z=3
oraz np. v.surf.rst .....
(tu zależy jaka interpolacja jest preferowana).