Forum QGIS

Pełna wersja: Problem ze skalą mapy przy wydruku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Przy przygotowywaniu mapy do wydruku zauważyłem błąd w wyświetlanej skali - mianowicie jest ona zbyt mała. Chodzi o to, że przy zdeklarowanej wielkości mapy 1:1000 obiekt który ma 220 metrów szerokości nie mieści się na kartce a4, a powinien to zrobić na luzie. Czy ktoś wie jaka może być tego przyczyna?

- Mapa w układzie Google Mercator (wcześniej przygotowany raster w formacie tiff, a nie wczytywany z serwera przy pomocy wtyczki openlayers)
Znalazłem rozwiązanie, ale sam nie wiem co nim myśleć... Podobnie jak w poście napisanym przeze mnie wcześniej (http://forum.quantum-gis.pl/thread-761.html) chodziło o przeskalowanie o 1,607 skali mapy. Po tej operacji wszystko się zgadza, ale powoduje to pewne utrudnienia ( nie mogę wstawić sobie podziałki liniowej i skali bo będą podawały błędną wartość). Przydałoby się w końcu rozwiązać tajemnice magicznej cyfry 1,607 - czyżby złota proporcja?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Z%C5%82oty_podzia%C5%82
(17-09-2012, 18:16)prawdziwytomasz napisał(a): [ -> ]Przydałoby się w końcu rozwiązać tajemnice magicznej cyfry 1,607 - czyżby złota proporcja?
Albo mila Wink
Jeśli chcesz robić wydruki w układzie metrycznym, we właściwościach projektu włącz reprojekcję w locie, a jako układ projektu wybierz ten o kodzie EPSG:2180.
Tak jak zauważył m_k, na razie wyświetlasz mapy w układzie Pseudo Mercator (EPSG:3857), który nie podaje współrzędnych w metrach.
I właśnie na taką odpowiedź czekałem, dziękiBig Grin
Jeszcze tylko jedno pytanie, znacie jakiś artykuł, książeczkę gdzie poczytam sobie o układach, żebym na przyszłość nie popełniał takich głupich błędów?Tongue
Do poczytania na teraz dobre artykuły na geoforum: To są informacje o Polskich układach współrzędnych, również historycznych. Tak naprawdę 95% użytkowników interesować będzie tylko układ 1992 o kodzie EPSG:2180. O układach globalnych (WGS 84, Google Mercator) bez problemu znajdziesz informacje w internecie.