15-11-2012, 20:53
Witajcie,
Jak wiele pierwszych postów na forum rozpocznę od przeprosin za moją niewiedzę. Jestem początkującym użytkownikiem QGISa, ale nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie:
Po uruchomieniu np. wtyczki OpenStreetMap i pobraniu z internetu wskazanego fragmentu mapy (w postaci danych wektorowych) uzyskuję dane, dla których na dole okna Quantum GIS wyświetlane są współrzędne geograficzne w sposób analogiczny jak np. na stronie maps.google.com .
Jednakże jeżeli skorzystam z wtyczki Open Layers w oknie współrzędnych następuje zmiana - na inny (dla mnie nieczytelny) układ. Czy istnieje możliwość, by w trakcie używania wtyczki Open Layer powrócić do wyświetlania współrzędnych w "standardowy sposób" - format xx.xxxx yy.yyyy ?
Dodam, że zastosowanie opcji "Ustaw układ współrzędnych projektu na podstawie warstwy" dostępnej w menu podręcznym dla warstw wektorowych (wtyczki OpenStreetMap) faktycznie powoduje powrót do współrzędnych "bardziej tradycyjnych", ale wówczas następuje przesunięcie mapy z wtyczki Open Layers względem mapy z wtyczki OpenStreetMap, podczas gdy wcześniej (w nieznanym mi układzie współrzędnych) mapy idealnie się pokrywają.
Mam nadzieję, że moje pytanie jest dla forumowiczów czytelne.
pozdrawiam
Grzegorz
Jak wiele pierwszych postów na forum rozpocznę od przeprosin za moją niewiedzę. Jestem początkującym użytkownikiem QGISa, ale nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Mianowicie:
Po uruchomieniu np. wtyczki OpenStreetMap i pobraniu z internetu wskazanego fragmentu mapy (w postaci danych wektorowych) uzyskuję dane, dla których na dole okna Quantum GIS wyświetlane są współrzędne geograficzne w sposób analogiczny jak np. na stronie maps.google.com .
Jednakże jeżeli skorzystam z wtyczki Open Layers w oknie współrzędnych następuje zmiana - na inny (dla mnie nieczytelny) układ. Czy istnieje możliwość, by w trakcie używania wtyczki Open Layer powrócić do wyświetlania współrzędnych w "standardowy sposób" - format xx.xxxx yy.yyyy ?
Dodam, że zastosowanie opcji "Ustaw układ współrzędnych projektu na podstawie warstwy" dostępnej w menu podręcznym dla warstw wektorowych (wtyczki OpenStreetMap) faktycznie powoduje powrót do współrzędnych "bardziej tradycyjnych", ale wówczas następuje przesunięcie mapy z wtyczki Open Layers względem mapy z wtyczki OpenStreetMap, podczas gdy wcześniej (w nieznanym mi układzie współrzędnych) mapy idealnie się pokrywają.
Mam nadzieję, że moje pytanie jest dla forumowiczów czytelne.
pozdrawiam
Grzegorz