Forum QGIS

Pełna wersja: Generalizacja atrybutów lub rasteryzacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie,
mam następujący problem:

Po stworzeniu poligonowej siatki z kolumną LICZBA, zawierającej informacje o liczbie punktów w poligonie (oczku siatki) chciałbym ową warstwę wektorową zrasteryzować na podstawie wartości w owej kolumnie. Jednak przy rasteryzacji istnieje możliwość (QGIS v. 1.8 GdalTools-Rasteryzuj) wyboru wyłącznie kolumny, z której przypisane zostaną poszczególnym pikselom wartości. Ja jednak nie chcę tworzyć rastra z pikselami dla każdej wartości, lecz dla klas wartości (np. w kolumnie jest 51 unikalnych wartości, ale zamiast 51 odcieni szarości chciałbym mieć jedynie 5 - dla wartości 0, 0-2, 2-5, 5-10, 10-50).

Czy muszę zrobić to przez jakąś komendę przetwarzania wartości w warstwie wektorowej (czyli de facto stworzyć kolumnę zawierającą informacje do jakiej klasy unikalna wartość przynależy, a później po prostu ją zrasteryzować), czy przez jakiś inny rodzaj rasteryzacji? Czy konieczna jest instalacja dodatkowej wtyczki?

Pozdrawiam.
Wykonany raster możesz zreklasyfikować.
We wtyczce SEXTANTE jest GRASSowe polecenie r.reclass

MF
Jeżeli chodzi o raster i reklasyfikację, to wszystko poszło pięknie. Dzięki.
Jednakże czy jest możliwość takiej reklasyfikacji na warstwie wektorowej, używając wartości atrybutów z danej kolumny poprzez stworzenie nowej zreklasyfikowanej kolumny?
Pozdrawiam
Pewnie są jakieś prostsze sposoby, ale można to zrobić otwierając tablę atrybutów (plik dbf) w OpenOffice Calc i zrobić założenie logiczne:
jeżeli wartości pola są większe od ... mniejsze od ... pisz ...

potem zapisać table atrybutów pamiętając o składni nazw kolumn.
Kolumna tekstowa ma nagłówek: nazwa,C,50 << gdzie 50 to przykładowa długość pola
Kolumna integer: nazwa,N,25,0
Kolumna real: nazwa,N,25,5

pozdrawiam,
MF