Forum QGIS

Pełna wersja: Aktualizacja OpenStreetMap w QGIS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Chciałbym zaktualizować fragment mapy z OpenStreetMap za pomocą Qgis. Jest jakaś sposób na edycje mapy i wysłanie danych na serwer? Do tej pory robiłem tak że wysyłałem z Qgis jakieś dane np. poligony (połączone budynki) na serwer OSM i tam "dokańczałem obróbkę" tzn. nadawałem kategorie idt. (tagowałem) Teraz chce wszystko zrobić w Qgis i gotowe dane wyeksportować. Muszę to robić przez "obiekty OSM" ? czy mogę zrobić wszystko na warstwie .shp lub .gpx i potem jakoś to przenieść? A może mój plan nie jest możliwy do zrealizowania?Dodgy
Witaj franek89,

Aktualizacja wtyczki do edycji danych OSM jest dużo wolniejsza niż natywnych narzędzi projektu OSM. Chociaż lubię QGIS, osobiście polecałbym raczej wykorzystanie edytora OSM - JOSM.
Domyślam się że mapowanie w OSM jest wygodniejsze ponieważ mamy zdefiniowane opcje z których wybieramy to co nas interesuje, jednak chciałbym przejść cały proces obiema metodami. Tylko nie za bardzo wiem jak to zrobić Big Grin
Ostatnio za OSM zabrał się Martin, ale zmiany które wprowadza idą raczej w kierunku szybszego wczytywania danych przez QGIS i łatwiejszego do nich dostępu. Bez bezpośredniej edycji i wgrywania z powrotem do OSM.
Więcej informacji w ostatniej zmianie Martina:

https://github.com/qgis/Quantum-GIS/comm...2c758357b7

http://lists.osgeo.org/pipermail/qgis-de...24651.html
Dodam tylko, że niecałą godzinę po mailu Roberta Martin usunął stare wsparcie dla OSM, więc nie ma o czym mówić:
https://github.com/qgis/Quantum-GIS/comm...f3fb56c9d0

Niestety było to konieczne, bo ten kod blokował usunięcie starego silnika stylów, zresztą i tak nie podążał za zmianami w OSM, więc trochę bałbym się go używać do edycji. Struktura danych OSM jest na tyle złożona, że lepiej chyba pozostać przy mniejszej liczbie edytorów z aktualnymi szablonami tagów. Tak jak napisał Robert, nowa obsługa OSM w QGISie jest nastawiona na odczyt danych: jest szybsza, w pełni zintegrowana z QGISem (czego nie można było powiedzieć o starej), nie ma też ograniczeń zasięgu pobieranego obszaru. Na razie jest jeszcze dość "goła" i mało wygodna (import danych trzeba wykonać ręcznie w trzech niezależnych krokach), ale wtyczki mają wolną rękę w dowolnej automatyzacji tego procesu.