Forum QGIS

Pełna wersja: Problem z łączeniem rastrów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dane:

dane wysokościowe zakupione w CODGiK w formacie .asc

Qgis (1.8) je odczytuje bez problemu

Problem:

pojawia się gdy chce połączyć rastry tak aby tworzyły jeden.

W tym celu przekonwertowałem z formatu .asc na .tiff przy pomocy Raster>konwersja>konwertuj raster. Uzyskałem warsty w .tiff.

Używając narzędzia "złącz rasty" tworze jedną warstwę ale ta TRACI DANE WIZUALNE- dane x,y,z są poprawne jednak całość wyświetla się w barwie czerwonej (pseudokolor) lub szarej (odcień szarości)

wcześniej łączyłem tify ESRTMu i narzędzie dla nich działa poprawnie.

W innym programie GISowym (komercyjnym) udało mi się powyższe zadanie, jednak docelowo chce z niego zrezygnować i wszystkie działania prowadzić pod Qgisem
Miałem kiedyś podobne perypetie, których przyczyną okazały się palety kolorów inne w niektórych plikach. Niestety w tej chwili nie pamiętam rozwiązania jakie zastosowałem.

Jak już masz tify to możesz też spróbować utworzyć z nich wirtualny raster i zobaczyć czy działa, jeśli tak, to fizyczne łączenie rastrów może okazać się zbędne. Dla wirtualnego rsatra możesz utworzyć piramidy tak samo jak dla pojedynczych plików (żeby przyspieszyć wyświetlanie).
dzięki za pomoc, opcja wirtualnego rastra powinna być dla mnie wystarczająca.