Forum QGIS

Pełna wersja: Analiza odległości
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czołem.
Mam prośbę o pomoc w wykonaniu pewnej analizy.
Posiadam warstwe zabudowy oraz warstwe lokalizacji nowych obiektow.
Chciałbym zrobic "vizualizacje" odległości najbliższych zabudowań od moich obiektow.

Tj np. aby miedzy moim punktem (obiektem) a najblizszym pkt zabudowy pojawił sie np wektor z oznaczeniem wlasnej dlugosci.
Czy jest to wykonalne?
Wszystko jest wykonalne, choć nie wszystko wyklikiwalne. Najpierw trzeba stworzyć warstwę liniową z odpowiednimi odcinkami i są na to w zasadzie dwie metody: poprosić dowolną gisową bazę danych (z QGIS-a najłatwiejsza do utworzenia i obsługi będzie SpatiaLite) albo bezpośrednio skryptować QGIS-a w konsoli Pythona. Obie metody początkowo mogą się wydawać trudne i pochłonąć wieczór albo i kilka nauki, ale to się szybko zwróci, bo w ten sposób policzyć i przeanalizować można w zasadzie wszystko. W najbliższym czasie nie dam rady podpowiedzieć gotowych przykładów, ale materiałów w sieci nie brakuje. O konsoli Pythona jest trochę na tym forum, zaś bazę SpatiaLite tworzy się w menu Wektor, zasila danymi i odpytuje się za pomocą wtyczki DB Manager, a o samego SQL-a męcz google. O ile pamiętam, brakuje dokumentacji do przestrzennych funkcji SpatiaLite, ale one się mniej więcej pokrywają się z PostGISem, do którego jest dość dobra dokumentacja.

Tak stworzone odcinki można już dowolnie udekorować strzałkami i etykietami za pomocą normalnych stylów QGIS-a.
Co do Spatial Lite może pomoże to http://www.spatialite.agh.edu.pl/?q=ksiazka
Ups, no to strzeliłem gafę roku i mogę się na AGH nie pokazywać Smile Przez brak pierwszych rozdziałów nie zauważyłem, że dalsza część jest już tak zaawansowana, Pane Doktore!
Witam,

odkopuję stary wątek, bo interesuje mnie link do książki do Spatialite (post basiuunia). Niestety nie ma dostępu i czy jest szansa aby dostęp był?

Pozdrawiam
Przekazałem autorom, może naprawią :-)