Forum QGIS

Pełna wersja: Import DXF w układzie lokalnym do QGis - problem skali
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Zazwyczaj pracuję w środowisku CAD i tu raczej nie mam problemu - jest określony układ geodezyjny i w jego obrębie działam. Znając układ nie ma także problemu z jego przeniesieniem do środowiska GIS.
Obecny projekt jednak jest prowadzony na umownej, lokalnej siatce nie dowiązanej do układu geodezyjnego. W CADzie wykonałem więc siatkę o zadanym module 10m i w nim pracuję. Gdy jednak chciałem przenieść go do środowiska GIS pojawił się problem - program nie znając układu w jakim jest szkic, nie jest w stanie go odwzorować. Objawia się to tym, że z siatki o boku 10m powstała siatka o boku około 11km :/
Pytanie czy jest jakaś opcja, by QGis zaimportował plik dxf z projektem na luźnej siatce, tak by jego lokalizacja i skala zostały zachowane? To znaczy by początek mojej siatki znajdował się nadal w punkcie 0,0, a jej moduły miały po 10m?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Niekiedy zdarza się tak, że wykonując eksport pliku 'kadowskiego' powstała kopia jest zadana w innej "rozdzielczości" od tej, jaką domyślnie przyjmuje program GIS (jeden program uznawał 90 DPI a drugi 96 DPI, różnica o 6-7 %).
Zawsze, gdy korzystałem z danych bez georeferencji, zaczynałem od tego, że wgrywałem sobie fragment mapy z tego samego terenu, żeby złapać punkty wspólne (np. z katastrem) i potem metodą prób i błędów poprzedzoną na matematycznych wyliczeniach odpowiednio skalowałem zawartość i przenosiłem we właściwe miejsce te dane, które były bez georeferencji. Problem trochę robi się, gdy dane mają w innym miejscu północ, bo trzeba jeszcze bawić się w skręcanie.

Gdy dane dxf były w niewielkiej objętości niekiedy ręcznie je obrabiałem w programie graficznym Inkscape, bo tam łatwo i szybko wszystko manualnie przekręca się i powiększa się. Ale przy większej partii danych Inkscape odmawiał współpracy.