Forum QGIS

Pełna wersja: Interpolacja uwzględniająca wysokość nad poziomem morza
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W oknie z Interpolacją możliwe jest uwzględnienie współrzędnej Z, czyli jak rozumiem związanej z wysokością. Problem mam jednak z utworzeniem warstwy, która by taki parametr zawierała. Mam utworzoną już warstwę punktową, ale mam jedynie punkty z długością i szerokością. Czy mogę do niej dopisać kolumnę z danymi wysokości?

Druga sprawa to podanie zależności. Interpoluję wartości temperatury, które teoretycznie spadają z wysokością powiedzmy 1*C na 100 m, czy da się to jakoś podać, by program uwzględnił to w interpolacji?
Na warstwie 3D każdy punkt ma trzy współrzędne x,y,z (co nie ma nic wspólnego z atrybutami). QGIS nie potrafi takiej warstwy utworzyć. Jeśli natomiast wczytasz taką warstwę utworzoną w innym programie, to QGIS choć nie umie tej trzeciej współrzędnej zwizualizować, może jej użyć w niektórych analizach. Tutaj można ją wykorzystać zamiast atrybutu.

Co do drugiego pytania, niestety nie ma takiej możliwości. Można to oczywiście zrobić na piechotę: wyinterpolować temperaturę, po czym utworzyć drugą warstwę rastrową z DTM-em i w kalkulatorze rastrów odjąć od temperatury 0,01 wysokości w metrach. Oczywiście o ile taka prosta poprawka jest wystarczająca.