Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jak stworzyć punk mając współrzędne
26-11-2010, 15:41,
#1
jak stworzyć punk mając współrzędne
witam!
jak w tytule:
jak stworzyć punk mając współrzędne
26-11-2010, 16:03,
#2
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Cześć,

Ja widzę dwa proste rozwiązania.

1/ Instalujesz wtyczkę NumericalDigitize. Tworzysz nową warstwę wektorową z punktami. Rozpoczynasz edycję i na pasku narzędzi uruchamiasz komendę Numerical Digitize. Po czym wpisujesz współrzędne.
lub
2/ Zapisujesz dane w pliku tekstowym i importujesz wtyczką 'dodaj warstwę tekstową CSV' vel 'tekst z separatorami'.
27-11-2010, 15:55,
#3
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
(26-11-2010, 16:03)robert napisał(a): Cześć,

Ja widzę dwa proste rozwiązania.

1/ Instalujesz wtyczkę NumericalDigitize. Tworzysz nową warstwę wektorową z punktami. Rozpoczynasz edycję i na pasku narzędzi uruchamiasz komendę Numerical Digitize. Po czym wpisujesz współrzędne.
lub
2/ Zapisujesz dane w pliku tekstowym i importujesz wtyczką 'dodaj warstwę tekstową CSV' vel 'tekst z separatorami'.

Witam,

niestety żadna z powyższych opcji nie działa. Pracuję na wersji 1.5 Qgisa.
1/ Po wpisaniu współrzędnych i kliknięciu ok, wyskakuje błąd:
Wystąpił błąd podczas wykonywania kodu Pythona:
(...)
AttributeError: 'QgsGeometry' object has no attribute 'validateGeometry'
(...)
2/ Po zaimportowaniu pliku tekstowego, qgis wyświetla go jako nową warstwę. W tabeli atrybutów w wierszach 0, 1, 2 itd. wyświetla dwie kolumny. W pierwszej wsp. X, w drugiej wsp. Y, ale nie wyświetla w ogóle tych punktów na podglądzie, na mapie, a po wybraniu komendy powiększ do zasięgu warstwy, wyskakuje błąd
"Nie można wyświetlić asdf ponieważ:" i tu się zawiesza.

Jestem nowym użytkownikiem qgis i może dlatego nie umiem tego zrobić, a moje tłumaczenia wydają się mętne.
27-11-2010, 16:12,
#4
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Opcję 1/ z błędem Pythona zostawmy na razie w spokoju.

Opcja 2/
Stwórz plik tekstowy z taką zawartością
Kod:
x; y; jakis_atrybut
100; 200; punkt1
300; 400; punkt2

i zapisz go jako np. test.csv. Przy imporcie podaj, że znakiem separatora jest ;.
27-11-2010, 20:41,
#5
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
(27-11-2010, 16:12)robert napisał(a): Opcję 1/ z błędem Pythona zostawmy na razie w spokoju.

Opcja 2/
Stwórz plik tekstowy z taką zawartością
Kod:
x; y; jakis_atrybut
100; 200; punkt1
300; 400; punkt2

i zapisz go jako np. test.csv. Przy imporcie podaj, że znakiem separatora jest ;.

Zrobiłem tak i niestety ciągle występuje ten sam problem.
28-11-2010, 00:57,
#6
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Hmmm... dziwne
A możesz zawiesić gdzieś w necie zarówno plik .csv, jak i .shp, który utworzyłeś? Przećwiczymy goSmile
28-11-2010, 11:32,
#7
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
(28-11-2010, 00:57)Odoakr napisał(a): Hmmm... dziwne
A możesz zawiesić gdzieś w necie zarówno plik .csv, jak i .shp, który utworzyłeś? Przećwiczymy goSmile

Ok, już wiem o co chodzi. Jeśli dodaje plik .csv lub .txt do qgisa w którym nie są wyświetlane żadne inne warstwy .shp to wtedy wszystko bardzo ładnie działa.

Jeśli natomiast są już wyświetlane jakieś warstwy i dopiero wtedy dodaję tę z .csv lub z .txt to wtedy się krzaczy, nie wyświetla tych punktów, a po komendzie "powiększ do warstwy" wyskakuje błąd "Nie można wyświetlić asdf ponieważ:" i się wiesza. Przy czym tabelę atrybutów tego nowo utworzonego .shp wyświetla normalnie. W załączeniu przesyłam.

Dodaję plik asdf.csv i jakikolwiek .shp z rejonu na potwierdzenie.


Załączone pliki
.txt   asdf.txt (Rozmiar: 237 / Pobrań: 6)
.zip   San.zip (Rozmiar: 19,29 / Pobrań: 2)
28-11-2010, 12:58, (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-11-2010, 15:26 {2} przez Odoakr.)
#8
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Wszystko jasne.
Wtyczka "dodaj warstwę tekstową..." zawsze tworzy warstwę w układzie wgs84. Twoje współrzędne w pliku .txt są w innym (PUWG92???).

EDIT: nie wiem w jakim układzie są te współrzędne. W opisie zaznaczyłem 1992, ale nie jestem pewien, więc dlatego w opisie są znaki zapytania. Jeżeli są w 1965 (bo są wzięte np z mapy topo w tym układzie) to trzeba zrobic wszystko w 1965.


Głupia wtyczka przyjmuje wartości w metrach jako stopnie i tworzy jakieś punkty w odległej galaktyce.

Rozwiązanie:
- utwórz plik SHP za pomocą wtyczki i danych wsadowych z pliku asdf.txt. Nazwij go asdf.shp

- usuń plik asdf.prj (to jest jeden ze składowych pliku SHP, w którym są przechowywane dane o układzie współrzędnych) i w jego miejsce skopiuj jakiś z układem odniesienia w jakim są dane (PUWG92???). (po prostu skopiuj np 1992.prj z pliku w układzie PUWG92(???)i wklej go tam gdzie reszta plików asdf.* i nadaj mu tą samą nazwę co reszta, czyli asdf.prj).
- wczytaj plik do QGIS. Wejdź we właściwości (prawy klik na nazwie warstwy w legendzie) i w zakładce ogólne zmień przypisany układ współrzędnych na PUWG1992(???)
- wyeksportuj plik w układzie wgs84 (prawy klik na nazwie pliku w legendzie, zapisz jako: i tam zmień na wgs)
i już

Teraz otwórz projekt w wgs84
- wszytaj san.shp
- wczytaj wyeksportowany plik. Będzie się nakładać.
28-11-2010, 20:07,
#9
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Ja to robię zwykle tak:
- wczytuję dane csv lub txt za pomocą wtyczki do projektu (dowolnego)
- we właściwościach warstwy ustawiam układ współrzędnych, w jakim miałem podane punkty w pliku tekstowym
- zapisuję warstwę jako shp w układzie, w którym chcę mieć docelowo te punkty
- wczytuję tak utworzoną warstwę do właściwego projektu
29-11-2010, 11:31,
#10
RE: jak stworzyć punk mając współrzędne
Dziękuję wszystkim za pomoc.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jak wyszukać współrzędne wierzchołka outsider 1 1 063 25-10-2022, 07:37
Ostatni post: [wiki]
  Jak zamienić miejscami współrzędne x,y w tabeli georeferencji koberek 1 10 713 15-04-2011, 13:25
Ostatni post: tomalos
  Jak odczytać współrzędne Ornitolog 2 14 872 14-04-2011, 14:02
Ostatni post: Rayo
  Jak wczytać tajemnicze współrzędne? tomalos 8 35 474 05-01-2011, 22:39
Ostatni post: tomalos

Skocz do: