Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mapa powodziowa
24-01-2011, 09:43,
#1
Mapa powodziowa
Witam,
w pracy muszę wykonać mapę zagrożenia powodziowego i zastanawiam się czy istnieją takie możliwości w QGIS, czy jest odpowiednia wtyczka umożliwiająca wykonanie takiej analizy?
Pozdrawiam
24-01-2011, 12:44,
#2
RE: Mapa powodziowa
Witaj alicja.

QGIS jest świetnym narzędziem na początkowym i końcowym etapie przygotowania map zagrożenia powodziowego. Ale największym problemem jest środek, czyli samo modelowanie hydrologiczne i hydrauliczne. Na dzień dzisiejszy nie ma gotowego kompletu wtyczek QGIS do zrobienia tego od a do z, ale mam nadzieję że za jakiś czas taki pakiet stworzymy. Generalnie to temat ciekawy i bardzo przyszłościowy.

To o czym piszę dotyczy oczywiście prawdziwych map zagrożenia powodziowego. Porządne wykonanie takiej analizy jest dużo trudniejszym zadaniem niż wydaje się większości osób i bynajmniej nie wystarczy do tego sama znajomość ukształtowania terenu. Jeśli więc masz już policzone w przekrojach obliczeniowych rzędne zwierciadła wody, możesz próbować wyznaczyć zasięgi stref. Wszystko zależy od danych jakimi dysponujesz. Inaczej robi się to z numerycznym modelem terenu, a inaczej np. z mapami topograficznymi.

Jakimi danymi i materiałami dysponujesz? To najważniejsze pytanie.
24-01-2011, 14:15,
#3
RE: Mapa powodziowa
(24-01-2011, 12:44)robert napisał(a): Witaj alicja.

QGIS jest świetnym narzędziem na początkowym i końcowym etapie przygotowania map zagrożenia powodziowego. Ale największym problemem jest środek, czyli samo modelowanie hydrologiczne i hydrauliczne. Na dzień dzisiejszy nie ma gotowego kompletu wtyczek QGIS do zrobienia tego od a do z, ale mam nadzieję że za jakiś czas taki pakiet stworzymy. Generalnie to temat ciekawy i bardzo przyszłościowy.

To o czym piszę dotyczy oczywiście prawdziwych map zagrożenia powodziowego. Porządne wykonanie takiej analizy jest dużo trudniejszym zadaniem niż wydaje się większości osób i bynajmniej nie wystarczy do tego sama znajomość ukształtowania terenu. Jeśli więc masz już policzone w przekrojach obliczeniowych rzędne zwierciadła wody, możesz próbować wyznaczyć zasięgi stref. Wszystko zależy od danych jakimi dysponujesz. Inaczej robi się to z numerycznym modelem terenu, a inaczej np. z mapami topograficznymi.

Jakimi danymi i materiałami dysponujesz? To najważniejsze pytanie.

Wiem, że stworzenie takiej mapy to trudna sprawa, ponieważ należy uwzględnić wiele rzeczy środowiska naturalnego i uwarunkowania hydrograficzne więc to bardziej zadanie dla hydrografa. Posiadam rzeźbę terenu oraz numeryczny model terenu, nie mam natomiast rzędnych zwierciadła wody. Nie wiem czy na tym etapie jestem w stanie wykonać taką mapę żeby była ona po części wiarygodna.
25-01-2011, 11:58,
#4
RE: Mapa powodziowa
(24-01-2011, 14:15)alicja napisał(a): Posiadam rzeźbę terenu oraz numeryczny model terenu, nie mam natomiast rzędnych zwierciadła wody. Nie wiem czy na tym etapie jestem w stanie wykonać taką mapę żeby była ona po części wiarygodna.

Bez wyników modelowania hydraulicznego można pokazać jedynie bardzo orientacyjne zasięgi powodzi. Ale do tego też potrzebujesz punkty orientacyjne, np. dokąd sięgała woda przy jakimś wezbraniu historycznym.
Jeśli zlewnia jest w terenie górskim, to takich punktów potrzebujesz więcej. Wykorzystując podkład topograficzny z warstwicami można próbować ręcznie wykreślić przebieg zasięgu powodzi.
Jeśli masz zlewnię na nizinach lub przedgórzu można spróbować wykorzystać NMT żeby wyznaczyć automatycznie zasięgi, ale ze świadomością że będzie to obarczone (sporymi?) błędami.


Skocz do: