Forum QGIS
wyznaczenie obszaru zalewu terenu - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: wyznaczenie obszaru zalewu terenu (/thread-1110.html)wyznaczenie obszaru zalewu terenu - woyrek - 25-09-2014

Witam,
Dla konkretnej zlewni wyznaczyłem sobie w HEC-Rasie rzędne zalewu wodami.
Mam dla tej zlewni NMT. Chciałbym wyznaczyć obszar zalewu w Qgis.
Będę wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić.
Pozdrawiam
Wojciech


RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - stratocumulus - 07-10-2014

Witam,

Jeśli punkty z rzędnymi zwierciadła wody masz w postaci warstwy wektorowej, to można by wykonać interpolację, jako że rzędne zmieniają się w profilu podłużnym cieku. W kalkulatorze rastrowym odjąłbym od warstwy NMT utworzoną warstwę rastrową po interpolacji, a przebieg pikseli o wartości "0" powinien wyznaczyć zasięg zalewu wodą, pewno o zadanym prawdopodobieństwie przewyższenia. Trudno mi jednak powiedzieć, jaka będzie jakość interpolacji i jej błąd i w związku z tym, na ile zasięg wody będzie miarodajny i wiarygodny. Wiele zależy od gęstości sieci punktów z rzędnymi zw. wody (liczba i rozmieszczenie profilów poprzecznych, korytowych, dolinowych) i przyjętego algorytmu interpolacji. Podejrzewam, że prędzej i lepiej można to zrobić w GRASSie. Tu by się jednak przydał jakiś przestrzenny model hydrauliczny, typu MIKE DHI.

To tyle, co mi tak na szybko przyszło do głowy.

Pozdrawiam,
Wojtek


RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - woyrek - 19-01-2015

(07-10-2014, 19:10)stratocumulus napisał(a): Witam,
Nadal próbuje. Mam w qgis wczytane po trasie osi rzeki co około 200 m linie (w przekrojach) poziomu wody (wartość Z to wysokość lustra wody) - plik shp. Mam również zaimportowany plik numerycznego modelu terenu w postaci xyz. Próbuje narzędziami dla wektorów - geoprocesing odciąć od NMT linię lustra wody. Niestety nie wychodzi. W efekcie chciałbym uzyskać linię, która będzie przecięciem się lustra wody z NMT. Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam,
WojtekRE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - martel - 19-01-2015

No nie wychodzi, bo narzędzia wektorowe geoprocesingu są do operacji na wektorach a nie na rastrach. Wyinterpoluj najpierw rzędne lustra wody i następnie odejmij rastry od siebie.


RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - woyrek - 20-01-2015

(19-01-2015, 18:40)martel napisał(a): Zrobiłem raster. Odejmuje w postaci takiego wyrażenia:
"M-34-63-C-b-4-4@1" - "woda_raster@1" Formaty wyjściowy geotiff.
I nie wychodzi. Powstaje pusta warstwa.RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - martel - 20-01-2015

Za mało danych, żeby cokolwiek powiedzieć, nie widząc chociażby jak wyglądają dane. Możesz gdzieś wystawić fragment obu rastrów?


RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - kstolar - 17-02-2016

Witam. Morzy mi się raport podający długości obiektów liniowych przechodzących przez poszczególne działki wraz z wykazem działek. Z góry dzięki.


RE: wyznaczenie obszaru zalewu terenu - Binko - 22-02-2016

Hmmm, nowy temat?...


A odpowiadając na pytanie: funkcja Intersect/Iloczyn.
Przepuszczasz linie przez działki, potem w tabeli atrybutów dodajesz kolumnę z długością i obliczasz tę długość. Tabelę otwierasz w Calcu i tworzysz raport Smile