Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie (/thread-1127.html) |
Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie - wojzal2 - 24-10-2014 Witam mam program qgis, wgrałem do niego wtyczkę "OpenLayers plugin" i dodałem z niej mapę googla. Nie wiem czemu system pokazuje na niej niepoprawną odległość w narzędziu pomiar odległości (np. półwysep Helski ma według niej około 58km [załącznik, mapa11.jpg] a z tego co wyczytałem, to ma w rzeczywistości jakieś 34km). Podobnie jak generuję siatkę np. przez "Narzędzia badawcze -> siatka wektorowa" i wpisuję w parametrach wartość 1000, to miarka pokazuje, że jedno pole siatki ma boki o długości 1km a w rzeczywistości jest o wiele mniej. Mapa ma układ współrzędnych EPSG: 3857, program qgis w "Opcje -> Układ współrzędnych" ma wpisane również EPSG: 3857, wygenerowana siatka podobnie. Jak ustawić, żeby było dobrze, muszę mieć siatkę o pulu dokładnie 1km2. RE: Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie - martel - 24-10-2014 We właściwościach projektu, w zakładce 'Ogólne' ustaw elipsoidę do pomiaru odległości na GRS80 albo Krassowskiego i będzie ok. RE: Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie - wojzal2 - 26-10-2014 Teraz odległości na mapie mam wyświetlane poprawnie, ale jak wpisuję przy tworzeniu siatki x 1000 y 1000, to nie tworzy mi siatki o wielkości pól 1km2, tylko znacznie mniejszych. Tak się zastanawiam, w jakich to jest jednostkach i jak stworzyć 1km długości boku. Mam układ epsg:3857, układu mapy nie mogę zmienić ponieważ jest tworzona przez OpenLayers plugin. Próbowałem też stworzyć mapę w innym formacie, gdzie przy generowaniu siatki 1000 oznacza 1km, ale później po konwersji jej układu współrzędnych wykrzywiała się. RE: Niepoprawne wymierzanie odległości na mapie - martel - 26-10-2014 Nie tworzy Ci siatki o oczku 1 km, bo narzędzie do tworzenia siatki bierze dane z definicji układu jaki jest włączony a nie z ustawień elipsoidy do pomiaru odległości. A układ wyświetlania jak najbardziej można zmienić przy włączonych warstwach z OpenLayers, 3857 się tylko ustawia domyślnie przy ładowaniu warstwy, ale układ reprojekcji w locie jak najbardziej można zmienić i dać np. 2180. Poza tym tworzenie warstw wektorowych w 3857 to nie najlepszy pomysł i proszenie się o kłopoty, taka już ułomność tego pseudo Merkatora. |