Transformacja rastra .hmr - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Transformacja rastra .hmr (/thread-1142.html) |
Transformacja rastra .hmr - seba16_15 - 25-11-2014 Witam. Otrzymałem ostatnio rastry z georeferencją w formacie .hmr (Bentley Microstation). Pliki nawet wczytują się w QGIS, problem w tym, że są to dane geodezyjne i mają odwrócony X z Y, powstaje odbicie lustrzane odwrócone do góry nogami. O ile przy wektorach nie ma problemu z ich zamianą, o tyle nie znalazłem jeszcze sposobu na ich transformację dla rastra (o ile takowa istnieje?). Spotkał się może ktoś z takim problemem i znalazł sposób na przerobienie tego w QGIS, GRASS itp? Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc. RE: Transformacja rastra .hmr - martel - 25-11-2014 A to dziwne, bo w takim wypadku w Microstation też się powinny odwrócone wyświetlać, znakomita większość programów (a już chyba wszystkie nie polskie) ma odwrócone (a właściwie poprawne) osie rzędnych i odciętych względem definicji naszych układów odwzorowań. Jeżeli wczytują się do QGIS, to możesz spróbować wsadowo przekonwertować je do gtiffa, następnie za pomocą programu GTT: http://www.npgc.pl/index.php/gtt/ wyrzucić georeferencje do .tfw i w plikach tych albo ręcznie albo wsadowo za pomocą skryptu zamienić ze sobą wartości X i Y, później ewentualnie pozbyć się jeszcze georeferencji z nagłówka tiffa za pomocą dowolnego programu graficznego i przepisania plików rastrowych, albo za pomocą wspomnianego GTT wygenerowanie nowych geotiffów. |