Układ 1992 - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Układ 1992 (/thread-1203.html) |
Układ 1992 - Arnebius1 - 14-04-2015 Proszę o pomoc, w rozstrzygnięciu który z zapisów układu współrzędnych jest prawidłowy, w jednym pliku .prj zapisano że jest to: ETRS89/PolandCS92 ETRS89 a w drugim następujący: ETRS_1989_UWPP_1992 GCS_ETRS_1989 Czym różnią się te formy zapisu układu 1992, czy mogą wystąpić różnice w przesunięciu na warstwach w przypadku zastosowania tych odmiennych zapisów. Z czego wynikają różnice w tych zapisach? Czy też jeden i drugi schemat jest poprawny? RE: Układ 1992 - Binko - 15-04-2015 Ten pierwszy jest opisem stosowanym w QGIS, czyli pochodzi z EPSG, drugi natomiast jest używany przez ESRI w ArcGIS (tak mi się wydaje). Nie wiem co tam jest jeszcze napisane w pliku .prj, ale podejrzewam, że w tym drugim jest użyta elipsoida WGS84, podczas gdy w pierwszym jest GRS80. Zasadniczo może to powodować błędy... RE: Układ 1992 - Kaczka - 17-04-2015 Ze strony http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=tech_rf ..."Elipsoidy GRS'80 i WGS'84 nie różnią się istotnie parametrami geometrycznymi (różnica półosi b nie przekracza 0.1mm), dlatego w odwzorowaniach kartograficznych nie dokonuje się w zasadzie rozróżniania elipsoid. WGS'84 jest aktualnie przyjętą elipsoidą globalnego, satelitarnego systemu obserwacyjno - pozycyjnego GPS (ang. Global Positioning System). Elipsoidę GRS'80 stosuje się formalnie w Polsce w odwzorowaniach kartograficznych, nowych państwowych układów współrzędnych "1992", "2000". pozdrawiam K. RE: Układ 1992 - Arnebius1 - 24-04-2015 Czyli rozumiem, że na podstawie informacji przekazanych powyżej w odniesieniu do do układu: ETRS89/PolandCS92 ETRS89 jest stosowana elipsoida GRS 80, natomiast od układu: ETRS_1989_UWPP_1992 GCS_ETRS_1989 jest stosowana elipsoida WGS 84. Z tych informacji wnioskuję, że wskazana zgodnie z aktualnym rozporządzeniem RADY MINISTRÓW z dnia 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych, elipsoida którą się stosuje w układzie 1992 jest elipsoidą GRS80, czyli właściwym będzie stwierdzenie, że układ 1992 z którego korzysta QGIS w ramach nomenklatury EPSG 2180 jest oparty własnie na tej elipsoidzie czyli elipsoidzie GRS80. Proszę o potwierdzenie czy mój tok rozumowania jest właściwy RE: Układ 1992 - martel - 07-05-2015 Nie, nie jest właściwy. ESRI też korzysta z PROJ.4 tak samo jak QGIS, a PUWG 1992 w implementacji ESRI również oparty jest na elipsoidzie GRS80. Te dwa pliki prj mogą mieć po prostu inaczej nazwane odwzorowanie, jednak sama implementacja odwzorowania może być taka sama. |