Kalibracja map Messtischblatt - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Kalibracja map Messtischblatt (/thread-1436.html) |
Kalibracja map Messtischblatt - Mazur - 11-01-2017 Jest taki fajny artykuł jak to zrobić na gis-support.pl Napisano tam, że "Ich kalibracja jest o tyle łatwiejsza od obejmujących tereny II RP map WIG, że parametry odwzorowania, są na 100% pewne – mało tego, znajdują się w bazie EPSG!. W Messtischblattach zastosowano odwzorowanie zwane w krajach anglosaskich Transverse Mercator, a u nas – Gaussa-Krügera. Za model Ziemi posłużyła elipsoida Bessela. Terytorium III Rzeszy podzielono na 6 stref odwzorowawczych o szerokości 3 stopni, przy czym dla obszaru dzisiejszej Polski są to strefy 5 i 6. Granica pomiędzy nimi przebiega wzdłuż południka 16,44 E (w układzie WGS84). Dla strefy 5 mamy gotową definicję, którą można przywołać kodem EPSG: 31469. Tereny położone dalej na wschód wymagają wpisania własnej definicji strefy 6: +proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=18 +k=1 +x_0=6500000 +y_0=0 +ellps=bessel +datum=potsdam +units=m +no_defs". Ja mam właśnie mapę w strefie 6. I właśnie z tym ostatnim "kodem" mam problem - gdzie go wpisać ? Przecież we właściwościach projektu każdy EPSG ma swój własny kod na dole ekranu i jest on nie edytowalny ! RE: Kalibracja map Messtischblatt - Italiano - 11-01-2017 Wypakuj mój załącznik, zmień mu nazwę by się nazywało tak jak Twoja shape'a, i zobacz czy "siedzi" odpowiednio... [attachment=385] RE: Kalibracja map Messtischblatt - Mazur - 11-01-2017 Nie mam shp-a, mam raster który próbuję skalibrować. .prj nic tu nie da. Tutaj masz rastry strefy 6 : http://igrek.amzp.pl/TK25_1996 RE: Kalibracja map Messtischblatt - Kaczka - 11-01-2017 Zawartość pliku od Italiano, lub parametry odwozrowania wpisujesz do Ustawiena->Układ współrzędnych użytkownika. Do zabaw ze starymi mapami polecam OkMAp ( program też jest by Italiano ). Teraz już płatny, ale niedużo - a warto. RE: Kalibracja map Messtischblatt - Italiano - 11-01-2017 (11-01-2017, 14:21)Mazur napisał(a): Tutaj masz rastry strefy 6 : Te rastry nie mają "worldfile" w postaci .JGW, zatem nie można ich przekonwertować do mojego .PRJ... Jak masz choć jednego po kalibracji, użyj RASTER => PROJECTIONS => WARP. |