Nachylenie tereny z NMT - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Nachylenie tereny z NMT (/thread-1532.html) |
Nachylenie tereny z NMT - machuzo - 12-07-2017 Witam Panie i Panów Postanowiłem napisać na nowym wątku. Mam problem dot. obróbki NMT, a dokładnie wyznaczania Nachyleń terenu w QGis. Pracuję na 32 arkuszach NMT, do QGis'a wrzucam je jako wirtualny raster, następnie poprzez Analizę terenu robię Nachylenie. Wychodzą mi orientacyjnie takie wartości: min. 0,4 max. 24,2. W sumie nigdzie w programie tego nie znalazłem, ale gdzieś na forum była informacja, że są to stopnie, więc i ja tak przyjąłem. Wartości te wydały mi się trochę za małe dla niektórych terenów. Wziąłem więc jeden arkusz NMT i zastosowałem tę samą procedurę. Wynik: min. 0,5 max. 35,2 Wynika z tego, że w obrębie tego arkusza są większe spadki. Ale dlaczego nie wyniknęło to wcześniej na wirtualnym rastrze. Przecież nachylenie chyba nie uległo zmianie?? Pracuję na QGis 2.14.10 Essen RE: Nachylenie tereny z NMT - Binko - 12-07-2017 Cześć A próbowałeś może skorzystać z GRASSowego narzędzia r.slope? (musisz uruchomić QGISa z obsługą GRASSa). Może lepiej sobie poradzi z tym zadaniem. Ewentualnie spróbuj zrobić to przez menu Raster > Analiza > Numeryczny Model Terenu. Tam wybierz opcję "Nachylenie". Takie opcje mam póki co |