Forum QGIS
Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover (/thread-1566.html)



Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - RiverSong - 10-11-2017

Mam dane rastrowe CLC2012, chcę przyciąć je do maski - granic Drawieńskiego PN, QGIS niestety za żadne skarby nie chce przyciąć rastra. Przy różnych manipulacjach układami współrzędnych także. Huh
Nie chce przyciąć rastra choćby nawet do obszaru Polski. Pojawia się również błąd: ERROR 1: No PROJ.4 translation for source SRS, coordinate
transformation initialization has failed.
Będę wdzięczna za pomoc, z góry dziękuję Big Grin


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - robert - 10-11-2017

Obydwie warstwy (Corine oraz parku) powinny być w tym samym układzie współrzędnych. Granice parku, które masz pewnie jako wektor, przekonwertuj do układu Corine.

Transformacja układów "w locie" jest świetna, ale nie zawsze działa.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - RiverSong - 10-11-2017

Tak jestem świadoma tego, że warstwy muszą mieć jednakowy układ współrzędnych, za każdym razem taki ustawiałam, robiłam różne kombinacje układów i w przypadku żadnej nic nie zostało przycięte.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - robert - 10-11-2017

Która to wersja QGIS?
Być może problemem jest warstwa wektorowa parku. Możesz ją spakować i tutaj wgrać?


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - RiverSong - 11-11-2017

Pracuje na 2.14.7 Essen. Dane pobrałam z serwisu GDOŚ, chyba jeszcze nigdy nie sprawiły mi aż takich problemów. Oczywiście, załączam spakowane pliki warstwy.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - robert - 12-11-2017

Twoje granice są w układzie EPSG:2180, podczas gdy większość danych CLC jest w układzie EPSG:3035. Ale nawet przy jednolitych układach, faktycznie ta wersja QGIS nie radzi sobie z przycięciem rastra do tego wektora. Dlaczego? Nie wiem.

Obejściem problemu może być kadrowanie rastra rastrem, a nie wektorem. Czyli tworzymy maskę rastrową obrazującą park (w załączeniu: 1-obszar parku; 0-pozostały obszar). Przez taką maskę można teraz mnożyć (kalkulatorem rastra) dowolną warstwę rastrową.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - RiverSong - 12-11-2017

Dziękuję bardzo za takie zaangażowanie Blush
Na kalkulatorze rastra rzadko zdarzało mi się cokolwiek robić, czy chodzi o zastosowanie takiej formuły?
("maska@1" >= 0) * "CLC@1"
Chwilowo nie mogę stwierdzić czy działa, bo program woła o więcej miejsca na tą operację, nie wiem czy to błąd QGISa czy nie bo faktycznie muszę zwolnić trochę miejsca na dyskach[ mam max 40 GB], a w tej chwili nie mam takiej możliwości.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - robert - 12-11-2017

Zrób to w dwóch krokach.

1. Przytnij swoją warstwę rastrową do mniejszego obszaru (wskazując mniej więcej obszar parku/maski). Robi się to, żeby nie przetwarzać niepotrzebnie ogromnych warstw. Zwróć tylko uwagę, żeby komórki rastra nie uległy przesunięciu - na wszystkich warstwach powinny na siebie dokładnie zachodzić.

2. W kalkulatorze wystarczy pomnożyć teraz te dwie warstwy rastrowe. "maska@1" * "CLC@1". W miejscach maski wartości pozostaną bez zmian, bo mnożymy przez 1, w pozostałych mnożymy przez 0, czyli zostaną wyzerowane. Można też zamiast 0 zakodować na mapie maski wartość Null. Ale z 0 też działa.


RE: Błąd w kadrowaniu Corine Land Cover - RiverSong - 13-11-2017

Zrobiłam zgodnie z Twoją instrukcją i wyszło! Ustawiłam styl CLC, przycięłam i gotowe.Big Grin Bardzo, ale to bardzo dziękuję za nieocenioną wręcz pomoc! Big Grin Blush