WMS to Shape - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: WMS to Shape (/thread-170.html) |
WMS to Shape - geotravel - 15-07-2010 Dzien dobry, Prosze wybaczyc mi jmoje pytania gdyz jestem poczatkujacy ale ma taki problem: Potrzebuje dodac pewna mozliwosc w swoim serwerze SQL aby podany przez uzytkownika punkt moglbyc sprawdzony czy nie lezy na terenie obszarow chronionych np Parki, rezerwaty natura2000. Z obszarami Natura 2000 nie bylo problemow gdyz Shaphe files tych obszarow sa ogolnodostepne na serwewrach UNI Europejskiej ale chcialem dodac tez Parki narodowe i Rezerwaty. Dowiedzialem sie ze z poprzez GeoPortal w WMS sa dostepne obszary rezerwatow i Parkow Narodowych. Poprzez Quantum dodalem warstwe WMS z geoportalu i teraz moje pytanie jak te warstwe zapisac w formacie Shape File ktory bede mogl zaimportowac do MysQL ? RE: WMS to Shape - Rayo - 15-07-2010 WMS przesyła dane jako obraz (bitmapę) i nie da się go zapisać w formacie wektorowym. Warstwy WMS nie nadają się do analiz o których piszesz. RE: WMS to Shape - geotravel - 15-07-2010 (15-07-2010, 10:47)Rayo napisał(a): WMS przesyła dane jako obraz (bitmapę) i nie da się go zapisać w formacie wektorowym. Warstwy WMS nie nadają się do analiz o których piszesz. Ok dzieki za informacje zostaje mi szukac zrodla gdzie moga byc dostepne shp pliki z danymi o obszarach Parkow Narodowych i Rezerwatow. Szkoda a myslalem ze juz bylem blisko do dostepu do tych danych :-( RE: WMS to Shape - Odoakr - 15-07-2010 na stronie EEA jest warstwa z narodowymi obszarami chronionymi. Mi to wygląda na parki narodowe i krajobrazowe. Rezerwatów w necie nie znalazłem... http://www.eea.europa.eu/ Do jednego z projektów pozyskaliśmy takie dane z ministerstwa środowiska (dla pewnych obszarów). Zadzwoń, pogadaj... RE: WMS to Shape - mfabik - 15-07-2010 Witam, od niedawna Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępnia WMS-a z obszarami chronionymi Polski. Server URL: http://wms.gdos.gov.pl/geoserver/wms? Więcej info (opisowych) o tych obszarach można znaleźć pod adresem http://crfop.gdos.gov.pl/ Obecnie tymi danymi (również wektorowymi) zarządza GDOŚ, ale niechętnie je udostępniają. Podobno przy użyciu C-GEO można "pozyskać" shp-y z WMS-a. Pozdrawiam. RE: WMS to Shape - m_k - 16-07-2010 (15-07-2010, 22:48)mfabik napisał(a): Podobno przy użyciu C-GEO można "pozyskać" shp-y z WMS-a.Z tego co się orientuję, to tyczy się to działek katastralnych z geoportalu, no i owo "pozyskiwanie" korzysta z serwera WFS, a nie WMS. GDOŚ na wszelki wypadek wyłączył obsługę WFS w ichnim Geoserverze http://wms.gdos.gov.pl/geoserver/wfs? Można natomiast ściągnąć raster i spróbować automatycznej wektoryzacji - akurat w tym wypadku rezultaty mogłyby być całkiem niezłe. RE: WMS to Shape - Rayo - 17-07-2010 Z serwera WFS dane można ściągnąć zwykłą przeglądarką w formacie XML. Później takie dane można zaczytać do programu GIS i zapisać jako SHP. Testowałem to ostatnio na warstwie z podziałem administracyjnym Geoportalu i działa. Co prawda QGIS nie widział niektórych złożonych kształtów gmin, ale po konwersji ogr2ogr wszystko zaczęło się pięknie wyświetlać. Poniżej podaję dwa linki do stron ze spisem serwerów z geodanymi. Może coś się przyda. http://www.geoforum.pl/?menu=47099,47120&page=note_tree&link=geodane-geodane http://terraobserver.blogspot.com/2009/02/polskie-serwery-wms.html RE: WMS to Shape - robert - 23-07-2010 Ponieważ problem wolnych geodanych interesuje pewnie większość z nas, oto co znalazłem podążając tropami wytyczonymi tutaj przez Rayo Mapy wektorowe z podziałem administracyjnym kraju oraz prawie kompletny krajowy rejestr nazw: http://terraobserver.blogspot.com/2010/03/w-skrocie-marzec-2010.html smacznego .... Mam nadzieję że dożyjemy czasów, gdy dane pozyskane za publiczne pieniądze, będą publicznie dostępne bez ograniczeń. I to nie tylko przestrzenne, ale również gromadzone np. przez IMGW w ramach systemu monitoringu hydrometeo. |