Forum QGIS
ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? (/thread-181.html)

1 2


ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - piotr - 28-07-2010

Zwracam się się do Was z prośbą o podanie propozycji, jakie funkcje (których obecnie Qgis nie realizuje) są z Waszego punktu widzenia najbardziej niezbędne do dołożenia w Qgisie.

Przedstawione na forum propozycje przeanalizujemy w zespole moderatorów niniejszego forum pod kątem możliwości ich oprogramowania w postaci plugin-u.

Wybrana propozycja (plugin wykonujący konkretne zadanie) zostanie przedłożona do zrealizowania studentowi informatyki (specjalizacja: geoinformatyka) w ramach praktycznej części pracy dyplomowej dot. wolnego oprogramowania GIS.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - koralowa - 28-07-2010

super Smile

może to nic tak ważnego, ale na pewno przydatne:
- zapis zapytań (z kreatora zapytań zwłaszcza i z ftools)
- możliwość grupowych zmian właściwości warstw (po zaznaczeniu kilku warstw np. zmiana układu współrzędnych dla wszystkich na raz)

pomyślę jeszcze nad czymś ciekawszym.. Smile


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - tomalos - 28-07-2010

1. Podkatalogi w oknie warstwa - ale o tym już było
2. Możliwość zaznaczania więcej niż jednej warstwy w oknie warstw i wykonywania działania (choćby usunięcie)
3. GPS Tracker Plugin nie tylko "for Windows"

Dobry pomysł z tą ankietą. Jak by temat cieszył się powodzeniem to można w pierwszym wpisie zrobić listę z pomysłami wartymi zrealizowania i (jeśli się pojawią) to z będącymi w opracowaniu i zrealizowanymi. A jak będzie dużo chętnych do programowania i pisania wtyczek (czego ja niestety nie potrafię) to może by przykleić ten wątek? Smile Czasem tak bywa, że pomysły pojawiają się w trakcie pracy a nie koniecznie jak pojawia się jakiś wątek.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - Rayo - 28-07-2010

Według mnie brakuje:
- grupowania warstw na kilku poziomach
- zaznaczania wielu warstw jednocześnie
- zapisywania i późniejszego wczytywania właściwości (stylów) wszystkich warstw projektu do jednego pliku (taki wzorzec wizualizacji projektu) [przydatne w sytuacjach: a) kilka osób pracuje na jednym projekcie lecz każda preferuje inną symbolikę, kolorystykę, zakres widzianych danych b) w celach wydruku trzeba zmienić np. kolorystykę, bo ta z ekranu na papierze nie prezentuje się dobrze, w tej chwili po wydrukowaniu musimy na piechtę przywracać ustawienia, a przy następnym wydruku ustawiać na nowo c) w zależności od tego do jakich analiz w danej chwili wykorzystujemy projekt chcemy mieć inną symbolikę, zakres widzianych danych itp]
- funkcji 'powiększ do zakresu' działającej na elementach legendy [np. mam warstwę z obszarami gmin, tak ustawioną aby każda gmina wyświetlała się w innym kolorze, w legendzie widzę nazwy wszystkich gmin z ich kolorami - wskazuję w legendzie daną gminę, wybieram 'powiększ do zakresu' i mapa powiększa mi się do obszaru tej gminy]
- zapisywania zapytań z kreatora wyszukiwania i wyciągania ich do paska narzędziowego, aby przyspieszyć dostęp
- rysowania linii równoległych
- funkcji śledzenia GPS działającej na projektach z dowolnym układem współrzędnych (nie tylko WGS84)

To na razie tyle Smile
Jeżeli coś już jest w programie (albo wtyczce), tylko to przeoczyłem, będę wdzięczny za info.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - piotr - 28-07-2010

(28-07-2010, 18:02)Rayo napisał(a): Według mnie brakuje:
- zapisywania i późniejszego wczytywania właściwości (stylów) wszystkich warstw projektu do jednego pliku (taki wzorzec wizualizacji projektu) [przydatne w sytuacjach: a) kilka osób pracuje na jednym projekcie lecz każda preferuje inną symbolikę, kolorystykę, zakres widzianych danych b) w celach wydruku trzeba zmienić np. kolorystykę, bo ta z ekranu na papierze nie prezentuje się dobrze, w tej chwili po wydrukowaniu musimy na piechtę przywracać ustawienia, a przy następnym wydruku ustawiać na nowo c) w zależności od tego do jakich analiz w danej chwili wykorzystujemy projekt chcemy mieć inną symbolikę, zakres widzianych danych itp]
Jeżeli coś już jest w programie (albo wtyczce), tylko to przeoczyłem, będę wdzięczny za info.

Jeśli chodzi o style to wtyczka SLD converter jest we wczesnym stadium tworzenia...
Dostępny na razie tylko zapis stylu linii sklasyfikowanych według unikalnych wartości.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - wojsa - 30-07-2010

Myślę że pożądana byłaby funkcja zamiany linii na poligony. Zwłaszcza, że istnieje funkcja zamiany poligonu na linię.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - Rayo - 02-08-2010

Funkcja zapisywania i wczytywania zapytań już jest w wersji 1.5 Smile
Myślę, że warto ją też dodać do kreatora zapytań dostępnego z menu Warstwa.
Kolejna modyfikacja tej funkcji mogłaby polegać na tym, żeby udostępnić pasek narzędziowy, z którego można byłoby wywoływać często używane zapytania. W gotowych regułach przydałaby się też możliwość zadawania użytkownikowi pytań o wartość do poszukiwań. Np tworzymy regułę do wyszukiwania ulic na odpowiedniej warstwie i umieszczamy na pasku. Użytkownik wywołuje zapytanie, które pyta go o nazwę ulicy i po jej wpisaniu wyszukuje.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - sebaq - 03-08-2010

Symbolika oparta na kilku atrybutach. Już o tym pisałem ale powtórzę gdyż inne programy to mają (np. Arcgis do 3 kolumn z bazy).


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - Rayo - 03-08-2010

(03-08-2010, 08:27)sebaq napisał(a): Symbolika oparta na kilku atrybutach. Już o tym pisałem ale powtórzę gdyż inne programy to mają (np. Arcgis do 3 kolumn z bazy).

QGIS 1.5 z tego co widziałem tez już to potrafi. W nowych stylach 'Typ legendy' = 'Oparta na regułach'. Można uzależniać symbolikę od dowolnych reguł. Wygląda na to że funkcja ma bardzo duże możliwości. W związku z tym jest też dosyć trudna (pracochłonna) w obsłudze Smile
Przydałoby się dodatkowo coś prostszego, do szybkiego usatwienia i zastosowania.


RE: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ? - sebaq - 03-08-2010

O kurcze! 1.5 wyszła oficjalna Smile zaraz sprawdzam! I jeszcze jedno mi przyszło do głowy. Czemu gdy coś otwieram (cokolwiek: warstwę, raster) ciągle mieli mi dyskietką? (Qgis1.4+WinXP)