Brak układu 1965 w QGIS? - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Brak układu 1965 w QGIS? (/thread-1826.html) |
Brak układu 1965 w QGIS? - Wiking121 - 20-10-2019 Witam forum, Od czasu do czasu korzystam z QGisa "zaprzęgając" go do zadań niedostępnych w innych programach. Ostatnio chciałem przekonwertować współrzędne załamań z układu 1965 strefa V na 2000 strefa 6. O dziwo uzyskałem przesunięcia punktów o ko 0,5m. Drążąc temat zauważyłem, że punkty importowałem do QGIS w układzie Pulkovo 1942 (58)/Poland zone V EPSG 2175. Sugerowałem się przy tym identyfikatorem EPSG 2175 który według różnych źródeł przynależy właśnie do układu 1965 strefa V. Te same punkty przekonwertowane na układ 2000 strefa 6 w innym oprogramowaniu przesunięć już nie mają. Z powyższego wychodzi mi, że QGIS ma coś pomieszane z numeracją/nazewnictwem stref. Nie mogę się także w nim doszukać układu współrzędnych 1965. Będę bardzo wdzięczny za wskazanie mi co źle robię lub potwierdzenie "ułomności" QGIS w zakresie układu 1965. Moja obecna versja QGIS to 3.4.7-Madeira Pozdrawiam RE: Brak układu 1965 w QGIS? - xmaziax - 21-10-2019 Układ 1965 jest układem empirycznym, a układ 2000 matematycznym (przynajmniej tak mnie na studiach uczyli ). Konwersja pomiędzy układem 1965 na 2000 w dowolnym programie GIS, bazującym na kodach EPSG, zawsze zwróci Ci drobne przesunięcia (w zależności od położenia punktów w strefach, bo te błędy rozkładają się nie równomiernie) ponieważ ta konwersja nie uwzględnia tzw. poprawek odwzorowawczych. Programy geodezyjne zazwyczaj mają to w sobie zaszyte i tam otrzymasz współrzędne już z uwzględnieniem tych poprawek. Z tego co pamiętam poprawki opracował prof. Kadaj i one były używane w nakładkach np na Microstation służących do transformacji pomiędzy układami 1965/2000. RE: Brak układu 1965 w QGIS? - Wiking121 - 21-10-2019 OK, zgadza się. Kontrolnie dokonałem konwersji tych samych punktów za pomocą dwóch innych programów (jeden na bank ze wspomnianymi) poprawkami i uzyskane wyniki były prawie identyczne. Niestety jak napisałem QGIS ma pod EPSG 2175 nazwę układu Pulkovo 1942 (58)/Poland zone V, a wg mnie powinien mieć pod tym kodem: 1965 strefa V. Jeśli przeszukam listę układów QGIS po 1965 to wyszukiwarka nie znajduje ani jednego takiego układu. Powyższe oznacza wg mnie, że QGIS być może importuje punkty w układzie Pulkovo 1942 a nie 1965. Na tym forum natknąłem się gdzieś na jeden watek gdzie ktoś też miał problem z przesunięciami rzędu 0,5m. Jak napisałem wcześniej, ja dysponuję materiałem "referencyjnym" i przesunięcia są ewidentne. RE: Brak układu 1965 w QGIS? - Wiking121 - 21-10-2019 Nie widzę polecenia Edytuj swój post więc kontynuuję w kolejnym poście... Powstaje też pytanie czy brak poprawek może skutkować powstaniem aż tak dużych błędów? Znajomi ludzie z branży mówili mi o trochę mniejszych błędach. Jeśli tak to pozostaje przestać używać QGIS do konwersji tych układów, co nie zmienia stanu rzeczy, że nazewnictwo układów jest wg mnie pomieszane. RE: Brak układu 1965 w QGIS? - gsienko - 21-10-2019 Tylko to już niestety do poprawki baza kodów EPSG. Pod tym linkiem znajdziemy raport tego kodu i tak jak pisałeś, jest to 1965 strefa V. Co jest wymienione w sekcji alias. Ktoś kiedyś coś źle skopiował/dodał i błąd tak trwa. |