Forum QGIS
tworzenie prostego WMSa - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: tworzenie prostego WMSa (/thread-1924.html)tworzenie prostego WMSa - darin0007 - 04-12-2020

Drodzy Koleżanki i Koledzy! 

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak stworzyć w QGISie prostego WMSa, którego będę mogła wczytać do Geoportalu? Chodzi o wrzucenie samych obiektów punktowych. Być może gdzieś już był taki wątek, ale nie mogę go znaleźć. W takim przypadku prosiłabym o namiar.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!


RE: tworzenie prostego WMSa - tm261700 - 04-12-2020

Postawienie usługi, która będzie umożliwiała udostępnić dane za pośrednictwem WMS'a nie jest proste.
W aplikacji QGIS tego nie zrobisz. Musisz zainstalować i skonfigurować na komputerze/serwerze np. QGIS Server i dopiero później udostępnić dane przygotowane jako projekt QGIS


RE: tworzenie prostego WMSa - jerresso - 04-12-2020

Zgadzając się i uzupełniając wypowiedź tm261700 dodam, że potrzebujesz do tego publicznego adresu IP (lub usługi hostingowej) i podstawowej wiedzy z zakresu sieci komputerowych i ich zabezpieczeń. Wystawienie komputera w "gołą" sieć internet jest dość niebezpieczne ze względu na ciągłe próby dostania się do takiego serwera (np. skanowanie portów). Być może są jakieś serwisy online umożliwiające wgranie swoich danych i wystawienie ich jako WMS/WMTS, ale ja osobiście nie kojarzę nic takiego.


RE: tworzenie prostego WMSa - gsienko - 08-12-2020

W projekcie QGIS ustalasz wszystkie dane które mają się znaleźć w usługach. Robisz to we właściwościach każdej z warstw oraz we właściwościach projektu. Wszędzie jest dział QGIS Server. Potem taki projekt wrzucasz na server QGISa. Do tego potrzebujesz min VPS i najlepiej z system Linux, moim zdaniem najłatwiejszą opcją jest obraz docker, polecam ten z LizMap.

Możesz też wykorzystać usługi np https://qgiscloud.com/ gdzie są też i odpowiednie wtyczki do QGISa które pomogą zrobić upload projektu.

W razie czego proszę też o PW, mam jednego VPS co się nudzi.


RE: tworzenie prostego WMSa - darin0007 - 17-12-2020

Dziękuję bardzo za pomoc Smile