problem z WMS działki ewidencyjne - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: GIS dla początkujących (http://forum.quantum-gis.pl/forum-16.html) +--- Wątek: problem z WMS działki ewidencyjne (/thread-1932.html) |
problem z WMS działki ewidencyjne - Aznan - 21-01-2021 Mam problem z usługą WMS działki z powiatów ze strony: http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow Przez jakiś czas działała dobrze. Wczoraj wczytałem plik JPG i włączyłem działki - nie widać warstwy na mapie, a po powiększeniu do warstwy pokazuje mi fragment oceanu koło Wysp Św. Tomasza i Książęca i nic się nie da z tym zrobić. Wersje: 3.16 i 3.10, układ współrzędnych dla projektu i wszystkich warstw: WGS 84. Działki mi są potrzebne, aby szybko nadać georeferencje obrazowi JPG. Gdzie tkwi problem? RE: problem z WMS działki ewidencyjne - jerresso - 21-01-2021 U mnie przy układzie projektu ustawionym na 2180 działa prawidłowo RE: problem z WMS działki ewidencyjne - gsienko - 21-01-2021 Opisane przesuniecie to źle przypisany układ współrzędnych warstwy. Przy dodawaniu warstwy wms wybierz układ warstwy 4326. (opcja pod wyborem formatu usługi) RE: problem z WMS działki ewidencyjne - Aznan - 22-01-2021 Dzięki z aodpowiedzi. gsienko, napisałem, że wszystkie warstwy miały ten sam układ współrzednych (WGS 84:4326). Poza tym w QGIS 3.16 nie widzę opcji wyboru układu warstwy WMS podczas ustanawiania nowego połączenia. No i wcześniej dobrze działały, a nic nie zmieniałem. Nie napisałem tylko, że podkładem jest open street map i z nim jest problem. Domyślnie jest w układzie WGS 84 pseudomercator, ale jest to rozciągnięte równoleżnikowo. Przy ustawieniu OSM na pseudomercatora i resztę warstw na WGS 84 działki są w mniej więcej w dobrych miejscach, przy zmianie układu OSM na WGS 84 lądują na Atlantyku. Z tym, że mi są potrzebne dokładne dopasowania działek względem topo, no nic szukam lepszej mapy podkładowej Polski. Przy okazji - jak w nowym QGIS (3.16) dodać kolumny geometrii? Kiedyś były w wektorze w narzędziach geometrii, a już nie ma RE: problem z WMS działki ewidencyjne - Aznan - 22-01-2021 Rozwiązałem problem w ten sposób, że wczytałem zapisany projekt sprzed problemu i na tym starym projekcie zarówno OSM, jak i działki są ok. Okazuje się, że zarówno OSM, jak i działki powinny być w formacie WGS 84:3857 pseudomercator, aby wyświetlały się prawidłowo. |