punkty załamania poligonu w WGS84 - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: punkty załamania poligonu w WGS84 (/thread-195.html) |
punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 12-08-2010 Witam wszystkich Forumowiczów! Jestem tu nowy, a moje pojęcie o GISie jako takim jest dość blade.. QGIS jest programem, który wykorzystuję do wytyczania siedlisk lęgowych ptaków (jestem ornitologiem). Potrzebuję, jakims cudem, wyciągnąc z tego programu pkt załamania poligonów będących siedliskami lęgowymi ptaków. Wiem, ze programy gisowskie potrafią podać współrzędne w dowolnym odwzorowaniu, w pliku excela. Czy można coś takiego osiągnąć w QGISie??Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 12-08-2010 (12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): Potrzebuję, jakims cudem, wyciągnąc z tego programu pkt załamania poligonów będących siedliskami lęgowymi ptaków. menu Wektor/Narzędzia geometri/Wydobądź węzły (12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84? Układ współrzędnych projektu zmienia się w Ustawienia/Właściwości projektu RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - georobot - 13-08-2010 (12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84? Potrzebne punkty możesz wyciągnąć w takim układzie jaki masz, a potem przeliczyć je do WGS84. Są programy, które to robią, szukaj w googlach np. GeoKonwerter, Transpol, Unitrans. Z tego pierwszego jest dodatkowo "wyjście" na Google Earth, więc możesz zobaczyć czy lokalizacja gniazda wypada tam gdzie była. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 13-08-2010 Punkty do QGIS można zaczytać w dowolnym układzie, a później zapisać warstwę z nowym układem współrzędnych poleceniem 'Zapisz jako' z menu 'Warstwa' lub poleceniem 'Eksportuj do nowego układu współrzędnych' z menu 'Wektor/Narzędzia zarządzania danymi'. Aby podejrzeć, czy punkty są rozmieszczone prawidłowo można podpiąć mapę przez serwer WMS, np. z Geoportalu. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 13-08-2010 Wielkie dzięki Panowie za wszelkie informacjęZabiorę się teraz za ich wykorzystanie i napisze Wam potem jak mi poszło.. Pozdrawiam! RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 14-08-2010 Mimo iz zmieniam układ na WGS84 pozostaje mi format w stylu 241505.1,536014.4...Ogólnie tak samo jak w starszych wersjach QG nic sie nie zmienia(teraz mam 1.5)...Moze jestem gisowskim melepetą ale naprawdę nie potrafię! Rayo, co dokładnie miało by się dziać po wydobyciu węzłów?bo u mnie nie dzieje się nic..chyba ze gdzies się to domyślnie zapisuje,ale gdzie? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 14-08-2010 (14-08-2010, 00:40)maur79 napisał(a): Mimo iz zmieniam układ na WGS84 pozostaje mi format w stylu 241505.1,536014.4 Po wczytaniu do projektu warstwy wektorowej wejdź na Właściwości/Ogólne/Podaj układ współrzędnych i podaj układ współrzędnych, w jakim masz obecnie tą warstwę. Sądząc po współrzędnych to pewnie 1992. Po zatwierdzeniu z menu Warstwa wybierz 'Zapisz jako', podaj wymagane parametry, a jako układ współrzędnych WGS84. W ten sposób zapiszesz swoją warstwę w nowym układzie. Teraz jeżeli ją wczytasz do projektu, który jest w układzie WGS84, wszystko powinno być OK. Zamiast zapisywania warstwy w nowym układzie współrzędnych, można też spróbować zaznaczyć opcję 'Transformuj układ współrzędnych w locie' w Ustawienia/Właściwości projektu/Układy współrzędnych. (14-08-2010, 00:40)maur79 napisał(a): co dokładnie miało by się dziać po wydobyciu węzłów?bo u mnie nie dzieje się nic..chyba ze gdzies się to domyślnie zapisuje,ale gdzie? Polecenie 'Wydobądź węzły' tworzy nową warstwę punktową, z punktami w miejscach, gdzie na warstwie z poligonami są węzły (załamania). Zapisuje ją tam, gdzie mu każesz podając ścieżkę dostępu i nazwę nowej warstwy. Na końcu pyta czy chcesz ją dołączyć do projektu. Jeżeli wybrałeś nie, to musisz ją potem wczytać jak każdą inną warstwę wektorową. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 15-08-2010 Rayo, udało mi się stworzyć ową warstwę punktową, ale wartości są wciąż w 92..Zresztą jeszcze mi się nie udało osiągnąć innego odwzorowania.Kiedy w końcu zobacze w tym programie wartości współrzędnych jak w geoportalu..?Robiłem wszystko zgodnie z Twoimi sugestiami ale nic to nie daje.Wyciągnięte wezły klikam ikoną Informacje o obiekcie i Wynik indentyfikacji pokazuje mi pochodną w formacie 92...już nic nie rozumiem.Mało intuicyjny jest ten program w tej akurat kwestii. Podsumowując pojęcia nie mam jak osiągnąc następującą rzecz: -punkty załamania poligonu w odwzorowaniu WGS84(zapis w tym formacie wartości!), najlepiej zeby jeszcze można było je zapisać w Excelu w postaci tabeli -współrzędne przemieszczania kursora myszki w WGS84 Wielkie dzięki za wszelką pomoc! RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - georobot - 16-08-2010 A musisz "trzymać się" tego programu, może prościej jest użyć czegoś innego. Zainstaluj sobie np. OziExplorer Trial, skalibruj mapę i współrzędne myszki będą pokazywane w WGS84. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Bob - 16-08-2010 (15-08-2010, 22:22)maur79 napisał(a): Podsumowując pojęcia nie mam jak osiągnąc następującą rzecz: jeżeli uzyskałeś węzły w formacie 1992 lub innym nawet, weź kliknij PPM na powstałej warstwie -> zapisz jako -> podaj nową nazwę -> podaj układ współrzędnych -> przejrzyj i wskaż WGS84 -> zapisz i masz węzły w WGS84 żeby wyświetlić jak w geoportalu -> ustawienia -> właściwości projektu -> ogólne -> deklarowane jednostki mapy -> stopnie, minuty, sekundy i gotowe masz jak w geoportalu, no prawie bo najpierw masz długość a nie szerokość jak tam żeby zapisać w excelu to otwórz powstały plik dbf w excelu tam obrobisz i masz w excelu |