Forum QGIS
punkty załamania poligonu w WGS84 - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: punkty załamania poligonu w WGS84 (/thread-195.html)

1 2 3


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010

oto co mi pokazał program gdy chciałem zapisać węzły wg Twojej instrukcji:
Nieudany eksport do pliku wektorowego.
Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `wez�y heniek.shp'.
Jezeli chodzi o zmianę wyświetlania współrzędnych czasie rzeczywistym na WGS84 to niestety u mnie funkcja Deklarowa
niestety post poszedł szybciej niż planowałem...
kontynuuję więc
funkcja Deklarowane jednostki warstwy-jest nieaktywna...nie rozumiem co oznacza zapis w nawiasie ze tylko przy wyłaczonej reprojekcji??
czy to coś komuś wyjaśnia?


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 18-08-2010

(18-08-2010, 22:49)maur79 napisał(a): Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `wez�y heniek.shp'.

Czy przypadkiem nazwy atrybutów w tej warstwie nie mają więcej niż 10 znaków?


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010

przyznam szczerze ze nie wiem o co pytasz...w kazdej warstwie w Tabeli atrybutów jest tylko NULL w kolumnie...Mam wersje 1.5, do tego wszystkiego nie łączy mi ostatnio WMS z geoportalu, dodałem jakis inny portal i teraz pojęcia nie mam jakie URL wpisac dla geoportalu.?


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 18-08-2010

Najlepiej zamieść albo prześlij tą warstwę, którą masz i powiedz co z nią chcesz zrobić - sprawdzimy to.


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010

(18-08-2010, 23:41)Rayo napisał(a): Najlepiej zamieść albo prześlij tą warstwę, którą masz i powiedz co z nią chcesz zrobić - sprawdzimy to.
Myślę, że to dobry pomysł. Na jaki adres?


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 25-08-2010

Sorry, że dopiero teraz, ale wcześniej byłem zajęty.
Opiszę krok po kroku, jak z Twojego poligonu wyodrębnić węzły, zapisać je w układzie WGS84 i wyświetlać współrzędne w stopniach.

1. Otwierasz nowy projekt (układ współrzednych i jednostki wyświetlania dowolne)

2. Wczytujesz warstwę z poligonem (masz ją w układzie 1992)

3. Wybierasz z menu Wektor/Narzedzia geometrii/Wydobądź węzły. Podajesz nazwę warstwy z węzłami , dajesz ok i potwierdzasz, że chcesz dodać nową warstwę do projektu. Zamykasz okno funkcji Wydobądź węzły. Po tym kroku masz w projekcie dwie warstwy: poligon i węzły poligonu.

4. Naciskasz prawym klawiszem na warstwie z węzłami i wybierasz Właściwości/Ogólne/Podaj układ współrzędnych i podajesz układ 1992 (EPSG 2180). Ten krok informuje QGIS, że Twoje węzły są obecnie w układzie 92.

5. Naciskasz prawym klawiszem na warstwie z węzłami i wybierasz Właściwości/Zapisz jako. Podajesz nazwę pod jaką chcesz zapisać węzły i układ współrzędnych WGS84 (EPSG 4326). Tym sposobem węzły zapisałeś w tym układzie.

6. Aby wyświetlić warstwę z węzłami w stopniach otwierasz nowy projekt, w Ustawienia/Właściwości projektu podajesz układ WGS84 i jednoski Stopnie,minuty,sekundy.

7. Wczytujesz warstwę z węzłami i gotowe.

Jest to jeden ze sposobów rozwiązania problemu.


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Bob - 25-08-2010

mam wrażenie, że to samo napisałem, może mylne Wink


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 25-08-2010

Właśnie takiej intrukcji potrzebowałem (powtarzam, że jestem gisowskim melepetą..Tongue i potrzebuje szczegółowych instrukcji)
Ale to byłoby zbyt piękne gdyby wszystko poszło dobrze...Przy próbie zapisu do WGS84, czyli na etapie pkt nr 5 w instrukcji, którą napisał mi Rayo, pojawia się komunikat:
Nieudany eksport do pliku wektorowego.
Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `SFCDC.shp'.
)
Muszę chyba wrócić do poprzedniej wersji QG..ten stary nie robił mi takich numerów..


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 25-08-2010

Jeżeli robiłeś to na tym poligonie, który mi posłałeś, to musi zadziałać. Przetestowałem w QGIS 1.4 i 1.5.
Może źle podałeś układ współrzędnych w kroku 4 lub 5.


RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 27-08-2010

Próbowałem znów z uporem maniaka (po reinstalacji programu) zapisać warstwę w WGS84 w celu wyciagnięcia pkt załamania ale wyskoczył mi taki oto błąd:
Nieudany eksport do pliku wektorowego.
Błąd: Nieudana transformacja punktu podczas rysowania obiektu typu 'heniek rso'. Przerwano zapis. (Wyjątek: transformacja z
(4044.84, 9750.83)

nie powiodło się z błędem: latitude or longitude exceeded limits)
Co jest nie tak?