punkty załamania poligonu w WGS84 - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: punkty załamania poligonu w WGS84 (/thread-195.html) |
RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010 oto co mi pokazał program gdy chciałem zapisać węzły wg Twojej instrukcji: Nieudany eksport do pliku wektorowego. Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `wez�y heniek.shp'. Jezeli chodzi o zmianę wyświetlania współrzędnych czasie rzeczywistym na WGS84 to niestety u mnie funkcja Deklarowa niestety post poszedł szybciej niż planowałem... kontynuuję więc funkcja Deklarowane jednostki warstwy-jest nieaktywna...nie rozumiem co oznacza zapis w nawiasie ze tylko przy wyłaczonej reprojekcji?? czy to coś komuś wyjaśnia? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 18-08-2010 (18-08-2010, 22:49)maur79 napisał(a): Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `wez�y heniek.shp'. Czy przypadkiem nazwy atrybutów w tej warstwie nie mają więcej niż 10 znaków? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010 przyznam szczerze ze nie wiem o co pytasz...w kazdej warstwie w Tabeli atrybutów jest tylko NULL w kolumnie...Mam wersje 1.5, do tego wszystkiego nie łączy mi ostatnio WMS z geoportalu, dodałem jakis inny portal i teraz pojęcia nie mam jakie URL wpisac dla geoportalu.? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 18-08-2010 Najlepiej zamieść albo prześlij tą warstwę, którą masz i powiedz co z nią chcesz zrobić - sprawdzimy to. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 18-08-2010 (18-08-2010, 23:41)Rayo napisał(a): Najlepiej zamieść albo prześlij tą warstwę, którą masz i powiedz co z nią chcesz zrobić - sprawdzimy to.Myślę, że to dobry pomysł. Na jaki adres? RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 25-08-2010 Sorry, że dopiero teraz, ale wcześniej byłem zajęty. Opiszę krok po kroku, jak z Twojego poligonu wyodrębnić węzły, zapisać je w układzie WGS84 i wyświetlać współrzędne w stopniach. 1. Otwierasz nowy projekt (układ współrzednych i jednostki wyświetlania dowolne) 2. Wczytujesz warstwę z poligonem (masz ją w układzie 1992) 3. Wybierasz z menu Wektor/Narzedzia geometrii/Wydobądź węzły. Podajesz nazwę warstwy z węzłami , dajesz ok i potwierdzasz, że chcesz dodać nową warstwę do projektu. Zamykasz okno funkcji Wydobądź węzły. Po tym kroku masz w projekcie dwie warstwy: poligon i węzły poligonu. 4. Naciskasz prawym klawiszem na warstwie z węzłami i wybierasz Właściwości/Ogólne/Podaj układ współrzędnych i podajesz układ 1992 (EPSG 2180). Ten krok informuje QGIS, że Twoje węzły są obecnie w układzie 92. 5. Naciskasz prawym klawiszem na warstwie z węzłami i wybierasz Właściwości/Zapisz jako. Podajesz nazwę pod jaką chcesz zapisać węzły i układ współrzędnych WGS84 (EPSG 4326). Tym sposobem węzły zapisałeś w tym układzie. 6. Aby wyświetlić warstwę z węzłami w stopniach otwierasz nowy projekt, w Ustawienia/Właściwości projektu podajesz układ WGS84 i jednoski Stopnie,minuty,sekundy. 7. Wczytujesz warstwę z węzłami i gotowe. Jest to jeden ze sposobów rozwiązania problemu. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Bob - 25-08-2010 mam wrażenie, że to samo napisałem, może mylne RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 25-08-2010 Właśnie takiej intrukcji potrzebowałem (powtarzam, że jestem gisowskim melepetą.. i potrzebuje szczegółowych instrukcji) Ale to byłoby zbyt piękne gdyby wszystko poszło dobrze...Przy próbie zapisu do WGS84, czyli na etapie pkt nr 5 w instrukcji, którą napisał mi Rayo, pojawia się komunikat: Nieudany eksport do pliku wektorowego. Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `SFCDC.shp'. ) Muszę chyba wrócić do poprzedniej wersji QG..ten stary nie robił mi takich numerów.. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - Rayo - 25-08-2010 Jeżeli robiłeś to na tym poligonie, który mi posłałeś, to musi zadziałać. Przetestowałem w QGIS 1.4 i 1.5. Może źle podałeś układ współrzędnych w kroku 4 lub 5. RE: punkty załamania poligonu w WGS84 - maur79 - 27-08-2010 Próbowałem znów z uporem maniaka (po reinstalacji programu) zapisać warstwę w WGS84 w celu wyciagnięcia pkt załamania ale wyskoczył mi taki oto błąd: Nieudany eksport do pliku wektorowego. Błąd: Nieudana transformacja punktu podczas rysowania obiektu typu 'heniek rso'. Przerwano zapis. (Wyjątek: transformacja z (4044.84, 9750.83) nie powiodło się z błędem: latitude or longitude exceeded limits) Co jest nie tak? |