QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie (/thread-1963.html) |
QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - kamilwydra - 28-10-2021 Witam wszystkich użytkowników. Nie za bardzo wiem, do której kategorii wstawić niniejszy wątek, bo może on dotyczyć zarówno QGIS jak i Postgresql i nie tylko. Mam pewien problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Mam bazę danych Posgresql + Postgis, 2 warstwy - linie, punkty. Warstwy traktowane jako uzbrojenie terenu, np. kanalizacja. Linie - sieć, punkty - armatura, np. studzienki. W QGIS ustawione przybliżanie przy rysowaniu linii do punktów, i na odwrót (do segmentu/wierzchołka). Problem, z którym się borykam od kilku lat, to kwestia zapisu współrzędnych do bazy danych. Pomimo powyższych ustawień zdarza się dość często (nie jest to reguła), że pomiędzy punktem a wierzchołkiem linii (niezależnie od której strony następuje rysowanie) pojawia się różnica od 0,001 do 0,00000000000001 mm. Przez to funkcje geometryczne dotyczące topologii z bazy danych mi nie działają - nie wskazują mi tutaj powiązania. Ma ktoś może jakiś pomysł, jak sobie z tym poradzić? Pozdrawiam RE: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - gsienko - 30-10-2021 Tworzyć wierzchołek z każdym przecięciem się geometrii, kiedy tego wierzchołka nie ma. Nie ma fizycznie możliwości aby snap złapał współrzędne na linii między dwoma punktami, bez jakiegoś przybliżenia. RE: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - kamilwydra - 03-11-2021 Nie zrozumieliśmy się. Stworzony został punkt o jakiś współrzędnych X,Y. Robię przybliżenie linii do tego punktu, bo będzie on zakończeniem linii. Wszystko działa w porządku. Po zapisaniu punkt ma przykładowo współrzędne X=50,01 Y=50,01, a punkt końcowy linii X=50,009999999 Y= 50,01000000001 Podobnie działa w obie strony. Wszystkie warstwy są w takim samym układzie współrzędnych 2000 - epsg 2177. RE: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - gsienko - 04-11-2021 To dwie rzeczy przychodzą mi do głosy. Triger na postgresie, który zaokrągli współrzędne, albo w opcjach warstwy, wymusić precyzje geometrii (Właściwości warstwy -> Digitalizacja (na samym dole) -> dokładność geometrii. Również i tak powinien wpisać współrzędne do bazy. RE: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - kamilwydra - 22-11-2021 Rzeczywiście opcja w "Właściwościach warstwy" rozwiązuje problem. Innym problemem jest przeliczenie do siatki wszystkich danych w bazie danych, ale to już jest inny temat. Dziękuję Gsienko za rozwiązanie problemu. Pozdrawiam RE: QGIS Postgresql Postgis - przybliżenie - gsienko - 23-11-2021 Hmm. Processing i Snap to grid, lecisz w batch processingu ile warstw potrzebujesz. |