nierealna skala - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: nierealna skala (/thread-205.html) |
nierealna skala - maur79 - 23-08-2010 Witam! Nie wiem co jest nie tak, ale program pokazuje mi skale w milimetrach, do tego jest ona kompletnie nieadekwatna do rzeczywistych wymiarów poligonów - są to conajmniej kilkuhektarowe działki. Jakby tego było mało jedna z warstw po wczytaniu pokazywana jest w "przewróconym" połozeniu tj. północ jest z prawej, tam gdzie zawsze pokazywany jest wschód..Pojawiły się też problemy z zamianą odwzorowań w warstwach ale to temat na osobny post...Zainstalowaną mam obecnie wersję 1.5 Tethys.Proszę o jakieś sugestie RE: nierealna skala - borys - 24-08-2010 A czy we właściwościach warstwy jej układ współrzędnych zadeklarowany jest poprawnie? RE: nierealna skala - maur79 - 24-08-2010 Przestrzenny układ odniesienia warstwy: +proj=longlat +ellps=WGS84 +datum=WGS84 +no_defs W ten sam sposób ma zdefiniowane właściwości warstwy WMS Ortofotosceny. RE: nierealna skala - borys - 24-08-2010 Czyli wedle tej definicji warstwa jest w geograficznym (ściślej mówiąc geodezyjnym, ale i tak nikt nie używa tego terminu) układzie WGS84, nie projektowanym na płaszczyznę, a jednostką warstwy są stopnie długości i szerokości ("+proj=longlat"). Jeśli teraz w ustawieniach projektu oszukałeś skalę, że jednostkami są metry, to ona wyświetla 1m zamiast 1 stopnia (czyli 1mm zamiast ok. 60-110 metrów). To by się chyba zgadzało. Zamiast wymuszać jednostki, musisz przeprojektować tę warstwę do jakiegokolwiek prostokątnego układu współrzędnych. Jeśli chcesz ją nałożyć na tego WMSa, to zerknij, w jakich prostokątnych układach on serwuje i dostosuj inne warstwy do niego. RE: nierealna skala - maur79 - 25-08-2010 Wielkie dzięki za zainteresowanie moim problemem! Zgodnie z Twoją instrukcją próbowałem przeprojektować warstwę do 92 - zrobiłem to poprzez zapisz jako, niestety wyświetla mi się komunikat: Nieudany eksport do pliku wektorowego. Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `warstwa w CS92.shp'. Ponieważ walczę już długo a moje projekty stoją w miejscu postanowiłem wrócić do starszej wersji QG, po instalacji wersji 1.4 pojawił się z kolei komunikat: nie można wczytać modułu SIP. Wsparcie dla Pythona zostanie wyłączone. can't import traceback Wersja Pythona: 2.5.2 (r252:60911, Feb 21 2008, 13:11:45) [MSC v.1310 32 bit (Intel)] Lokalizacja Pythona: ['C:/rxc3xb3xc5xbcne/PROGRAMY/Quantum GIS Enceladus/./python', 'C:/Users/mariusz/.qgis//python', 'C:/Users/mariusz/.qgis//python/plugins', 'C:/rxc3xb3xc5xbcne/PROGRAMY/Quantum GIS Enceladus/./python/plugins', 'C:\rxf3xbfne\PROGRAMY\Quantum GIS Enceladus\bin\python25.zip', '.\DLLs', '.\lib', '.\lib\plat-win', '.\lib\lib-tk', 'C:\rxf3xbfne\PROGRAMY\Quantum GIS Enceladus\bin'] W czym tkwi problem?? RE: nierealna skala - borys - 26-08-2010 Musiałbym zobaczyć tę warstwę. Zakładam że jest tajna i w ogóle, ale gdybyś mógł skopiować ją do nowych plików i powywalać wszystko za wyjątkiem jakiegoś jednego niegroźnego dla obronności Państwa obiektu, to już bym mógł powiedzieć, co jest nie tak RE: nierealna skala - maur79 - 26-08-2010 Temat jest jak najbardziej do odtajnienia. Wyśle Ci to na maila. |