jak dodać warstwy z geoportalu - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: jak dodać warstwy z geoportalu (/thread-293.html)
1
2
|
RE: jak dodać warstwy z geoportalu - koberek - 01-12-2010 (01-12-2010, 14:45)borys napisał(a): Potrzebuję 3 szczegóły: Już znalazłem gdzie tkwi problem tzn. zwiazany jest z tym o czym psałeś w poprzednim poście "...Być może jeden z układów jest "zwykłym" 1992 (epsg:2180), a drugi ma dopisek "GDAL compatible" (epsg:42180). Ten pierwszy jest poprawniejszy, zaś drugi jest pozbawiony parametru doprecyzowującego transformację między elipsoidami, ale niestety wiele programów wypuszcza takie warstwy i Quantum nie umie się domyślić, że to ten sam układ..." Zacznę od początku: I. 1. Przy pomocy wtyczki GEOREFERENCE dokonałem transformacji niemieckiej mapy - w układzie współrzędnych wpisałem DHDN/GAUSS-KRUGER zone 5 EPSG:31469 2. Ustawiłem własciwości projektu DHDN/GAUSS-KRUGER zone 5 EPSG:31469, i wczytałem powyższą warstwę. 3. Wczytałem warstwę wms z RDLP Zielona Góra (w dolnej części okienka było napisane GAUSS-KRUGER zone 5 EPSG:31469 4. Obie warstwy niemiecka mapa i warstwa wms sa doskonale wpasowane. 5. Jest tylko jeden problem - jak wyświetlam właściwości warstwy niemieckiej mapy w oknie układ współrzędnych- jest napisane DHDN/3-degree GAUS/zone 5 EPSG: 31465 II. Chcę dodać warstwę z GEOPORTALU np. ortofotomapę, ponieważ nie jest dostepna w układzie EPSG:31469 to muszę ją konwerować do układu 92 EPSG:2180 1. Ustawiam właściwości projektu na ETRS/Poland CS 92/EPSG:2180 2.Dokonuję konwersji warstwy z niemiecką mapą w układzie DHDN/GAUSS-KRUGER zone 5 EPSG:31469 ale jek napisałem w pkt. w oknie układ współrzędnych- jest napisane DHDN/3-degree GAUS/zone 5 EPSG: 31465 3.Otwieram przekonwertowaną mapę i mimo że konwertując ustawiłem współrzędne na CS 92/EPSG:2180 to w oknie właściwościach warstwy zakładka ukałd współrzednych jest napisane ETRS/Poland CS 92 (GDAL compatibile) EPSG:3654 4. Wczytuję warstwę wms z portalu RDLP Zielona Góra-drzewostany (w dolnej części okienka wczytywanej warstwy jest napisane ETRS 89/Poland CS 92 5. Widoczna jest albo jedna albo druga warstwa w zależności od tego gdzie kliknę-powieksz do zasiegu warstwy. III. Nawiązując do wcześniej cytowanego tekstu próbowałem dokonać korekt: 1. Poprawiłem układ współrzednych we właściwościach warstwy z ETRS/Poland CS 92 (GDAL compatibile) EPSG:3654 na CS 92/EPSG:2180 ale nic to nie daje. Podobnie jak ustawienie właściwości projektu na ETRS/Poland CS 92 (GDAL compatibile) EPSG:3654 i wczytanie jeszcze raz mapy oraz warstwy wms. RE: jak dodać warstwy z geoportalu - borys - 01-12-2010 EPSG:31469 i 31465 są tożsame, więc to nie problem, że Qgis podaje pierwszy z nich. Natomiast z punktów 4 i 5 jasno wynika, że po konwersji ta mapa wcale nie jest w układzie 2180. Jeśli jest rozpoznawana jako ETRS/Poland CS 92 (GDAL compatibile) EPSG:3654, to coś zupełnie się z układami pokręciło. W jaki sposób przekonwertowałeś raster? Jeśli użyłeś menu Raster->Konwertuj, to o ile dobrze pamiętam, ono tylko nadpisuje deklarację. Powinieneś użyć Raster -> Zmień odwzorowanie. RE: jak dodać warstwy z geoportalu - koberek - 01-12-2010 (01-12-2010, 21:48)borys napisał(a): EPSG:31469 i 31465 są tożsame, więc to nie problem, że Qgis podaje pierwszy z nich. Natomiast z punktów 4 i 5 jasno wynika, że po konwersji ta mapa wcale nie jest w układzie 2180. Jeśli jest rozpoznawana jako ETRS/Poland CS 92 (GDAL compatibile) EPSG:3654, to coś zupełnie się z układami pokręciło. W jaki sposób przekonwertowałeś raster? Jeśli użyłeś menu Raster->Konwertuj, to o ile dobrze pamiętam, ono tylko nadpisuje deklarację. Powinieneś użyć Raster -> Zmień odwzorowanie. Tak też próbowałem (tzn. zmień odwzorowanie) i wtedy wchodzą warstwy RDLP Zielona Góra i Geoportalu. Tylko są znaczne przesuniecia. Jak w EPSG:31469 warstwy były idealnie wpasowane to teraz nie. Co ztym zrobić? RE: jak dodać warstwy z geoportalu - borys - 01-12-2010 Znaczne to znaczy 100m czy 100km? I między czym a czym? Zielona Góra pasuje do Geoportalu, a niemiecka mapa jest przesunięta o kilkadziesiąt-kilkaset metrów? RE: jak dodać warstwy z geoportalu - koberek - 01-12-2010 (01-12-2010, 22:19)borys napisał(a): Znaczne to znaczy 100m czy 100km? I między czym a czym? Zielona Góra pasuje do Geoportalu, a niemiecka mapa jest przesunięta o kilkadziesiąt-kilkaset metrów? Zielona Góra pasuje do Geoportalu natomiast niemiecka jest przesunięta (w stosunku do Z.Góry i Geoportalu) na SW o około 190 m. RE: jak dodać warstwy z geoportalu - borys - 01-12-2010 To wszystko jasne. Problem leży w bazie układów współrzędnych i bibliotece PROJ.4, dokonującej reprojekcji. Ten poprawiony układ 92 (2180) różni się od standardowego ("GDAL compatible", 42180) dodatkowym parametrem +towgs84, opisującym elipsoidę, a konkretnie parametry jej transformacji do elipsoidy wgs84. Dla elipsoidy etrs89 w uproszczeniu przyjmuje się 0,0,0. Jego brak uniemożliwia przeniesienie współrzędnych pomiędzy elipsoidami i stąd przesunięcie podczas transformacji między układami opartymi na różnych elipsoidach. Jako docelowy układ transformacji wystarczy więc wybrać ten poprawiony 92, a nie kompatybilny z gdalem. Gorzej jest ze źródłowym, bo niepolskich układów nie poprawiałem i stąd 31469 nie posiada parametru +towgs84. Wyjściem jest podanie go podczas transformacji nie w postaci kodu epsg, tylko całej tej deklaracji '+proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=15 +k=1 +x_0=5500000 +y_0=0 +ellps=bessel +datum=potsdam +units=m +no_defs', wzbogaconej o parametr +towgs84. Niestety nie umiem Ci powiedzieć, jak powinien wyglądać dla elipsoidy Bessela. Pogooglaj pod hasłem: +towgs84 31469 i popróbuj wartości, które ludzie podają (bo widzę, że podają różne). RE: jak dodać warstwy z geoportalu - koberek - 02-12-2010 Skorzystałem ze strony http://geoinformatik.htw-dresden.de/labor/geoportal/tipps-und-tricks/umn/#start i wpisałem w oknie źródłowy układ współrzędnych zamiast 31469 to +proj=tmerc +lat_0=0 +lon_0=15 +k=1 +x_0=5500000 +y_0=0 +ellps=Bessel +towgs84=598.1,73.7,418.2,0.202,0.045,-2.455,6.7 +units=m +no_defs ale nic się nie zmieniło mapa nawet nie drgnęła RE: jak dodać warstwy z geoportalu - borys - 02-12-2010 A mógłbyś mi przesłać kawałek tej niemieckiej mapy (w 31469) ? RE: jak dodać warstwy z geoportalu - koberek - 02-12-2010 (02-12-2010, 18:22)borys napisał(a): A mógłbyś mi przesłać kawałek tej niemieckiej mapy (w 31469) ? Na jaki adres mam wysłać tę mapę? |