Odwrócone współrzędne georeferencera - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Odwrócone współrzędne georeferencera (/thread-301.html) |
Odwrócone współrzędne georeferencera - chenioo - 04-12-2010 Witam Mam takie małe pytanko. Zauważyłem ze georeferencer ma odwrócone współrzędne. Jak wpasowywuję mapę na WMS z geoportalu (ukł 1992) za pomocą przechwytywania współrzędnych z mapy to wartości X wyświetlają się w oknie Y i odwrotnie. Wpasowanie potem jest ok, ale taki szczegół wpadł mi w oko. Pozdrawiam RE: Odwrócone współrzędne georeferencera - borys - 05-12-2010 U mnie wszystko jest ok. Która wersja Qgisa? RE: Odwrócone współrzędne georeferencera - chenioo - 05-12-2010 Witam Używam Qgis 1.5 pod windowsa. Dodatkowo - odwrotnie też wpisuje mi współrzędne w tabeli atrybutów, po użyciu narzędzia (użyłem dla warstwy punktowej .shp): Wektor-> narzędzia geometrii-> eksportuj/dodaj kolumny geometrii. RE: Odwrócone współrzędne georeferencera - borys - 05-12-2010 Odwrotnie, tzn w Bieszczadach podaje x=150km, y=750km, a w Szczecinie x=650km, y=200km? RE: Odwrócone współrzędne georeferencera - chenioo - 06-12-2010 Czołem. Wybacz że tak długo - ale musiałem ustawić sobie wszystko. Powiedzmy że posłużymy się przykładem Spodka w Katowicach, bo jest fajnie widoczny na otofoto w Geoportalu. Więc w przybliżeniu, w jego środku współrzędne mają wartość x266547 a y501810. Otwieram WMS ortofoto w QGIS, ustawiam układ 1992 i jest ok - tyle że w tym prawym dolnym okienku wyświetla jako pierwsze wartości Y - ale to nie jest problem - bo czyta dobrze - tzn X zmieniają się z północy na południe a Y ze wschodu na zachód. No i przechodzę do narzędzia GEOREFERENCER. Wczytuję raster, pobieram współrzędne narzędziem pozwalającym na ich wczytywanie bezpośrednio z obszaru mapy (czyli w naszym przypadku z tej właśnie ortofotomapy z Geoportalu) i okienku "Wpisz współrzędne mapy" w wierszu X pojawiają się współrzędne 501810 (czyli Y) a w wierszu Y odwrotnie (266547 - czyli X). Najdziwniejsze jest to że mapa wskakuje tam gdzie być powinna. Dodatkowo - przy punktach kontrolnych wyświetlają się etykiety ze współrzędnymi - i one też wyświetlają się odwrotnie. I jak to ugryźć ? Używam Qgis 1.5 pod Win. RE: Odwrócone współrzędne georeferencera - borys - 06-12-2010 A, teraz jasne. Mapa wskakuje w swoje miejsce, bo w układzie 92 zapisuje się współrzędne y,x, więc o ile się nie mylę, to całe to odwrócenie osi jest chyba tylko w ich nazwach? Właściwie to nie wiem, skąd to się wzięło i czy w jakichś innych układach też występuje? Dla Quantuma, tak jak dla większości programów, zawsze oś X jest pozioma i tak podaje współrzędne. Zresztą przecież i tak mało kto wie, że formalnie X jest pionowa, więc w powszechnym użyciu są współrzędne Spodka x=501810 y=266547... Ugryźć najprościej zmieniając nazwy atrybutów X i Y Table Managerem |