Problem - współrzędne - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Problem - współrzędne (/thread-373.html)
1
2
|
Problem - współrzędne - Wiacek - 07-02-2011 Dotychczas korzystałem z Mapinfo. W nim wykonywane były w układzie 1992 warstwy wektorowe. Gdy otwieram je w Qgis automatycznie otwera mi się w układzie WGS84, ale z błędnymi danymi (współrzedne i skala) po zmianie układu na 1992 i przestawieniu na metry poprawnie wskazuje mi odległości, ale potrzebne są mi współrzędne punktów w układzie stopnie, minuty, sekundy. Czy muszę zapisa wektor wcześniej (w Mapinfo) w WGS84, aby w Qgis pokazywał poprawnie współrzędne geograficzne? RE: Problem - współrzędne - Rayo - 07-02-2011 Skorzystaj z wtyczki 'Przechwyć współrzędne'. Możesz wtedy wyświetlać współrzędne w układzie 92 i WGS84 jednocześnie. RE: Problem - współrzędne - Wiacek - 07-02-2011 Nie za bardzo wychodzi. Może coś źle robię. Podaję link do podobnego pliku. Proszę sprawdzić czy uda się wyświetlane współrzędne ustawić w stopniach i minutach tak, aby nie podawały nierealnych wielkości. Tutaj jest plik z Shadow List 2010 robiony w tradycyjnym standardzie dla obszarów Natura 2000: http://www.salamandra.org.pl/DO_POBRANIA/N2K/Shadow-List-2010-shp.zip RE: Problem - współrzędne - Wiacek - 08-02-2011 Niestety, spróbowałem zapisać w Mapinfo w WGS84 i nadal to samo - współrzędne w QGIS jak tylko przełaczę na stopnie minuty i sekundy to są w nierealnej postaci: 809898°25'47"E,249198°47'13"N; skala również 1:36614692287 - mimo tego, że układ ustawiony jest WGS84. Mam wrażenie, że program odczytuje układy geograficzne, ale przerabia i wyświetla tylko kartograficzny (x,y). RE: Problem - współrzędne - tomalos - 08-02-2011 Mi wszystko działa, no może poza tym, że współrzędne z QGISa są w Stopniach dziesiętnych ale to można przeliczyć w arkuszu kalkulacyjnym. Ubuntu, QGIS 1.7. Otwieram QGISa, układ wsp. projektu to 1992, włączona transformacja w locie. Otwieram szejpa z załącznika, zapisuję go w układzie WGS84, otwieram, teraz wektor > narzędzia geometrii > wydobądź węzły. Otwieram nowy plik teraz wektor > narzędzia geometrii > eksportuj/dodaj kolumny geometrii i w nowym pliku shp mam dwie nowe kolumny w atrybutach, czyli wsp w stopniach dziesiętnych. Jak chcesz w stopniach, minutach i sekundach to niestety otwierasz plik .dbf z powstałego szejpa w arkuszu kalkulacyjnym i liczysz, tu masz opisane co i jak: http://galka.mountlab.net/www/topografia/formaty_pozycji Przechwytywanie współrzędnych też działa mi jak trzeba. --------------------------------- Edit Punkty ze wsp. w stopniach dziesiętnych n2k obszary po seminarium RE: Problem - współrzędne - Wiacek - 08-02-2011 Taraz jest już OK. Dzięki. Może być w stopniach dziesiętnych. RE: Problem - współrzędne - pitt - 15-02-2011 witam, mam do Was pytanie, w jakim układzie (EPSG) są te dane (najbliższa okolice Wrocławia) i jak je przekonwertować na układ używany w geoportal.gov.pl? Dane mam jako plik .csv z separatorem. np. Pkt.1 3717681.09;5552849.51 Pkt.2 3717682.01;5552863.17 RE: Problem - współrzędne - borys - 19-02-2011 Pachnie mi układem 65 (Wrocław jest w strefie IV), ale trzeba sprawdzić metodą prób i błędów. Listę potencjalnych podejrzanych wygooglasz pod hasłem np. "polskie układy współrzędnych", potem googlasz jakiś kalkulator współrzędnych i próbujesz po kolei. Mając jakąkolwiek wzorcową mapę można to również zrobić wtyczką Przechwyć współrzędne, która wyświetla w układzie projektu oraz dowolnym wybranym. Trzeba tylko pamiętać, żeby prawidłowo zdefiniować układ w ustawieniach projektu. Jak już wiesz, co to za układ, to masz z górki: 1. Wczytujesz wtyczką "Dodaj warstwę tekstową csv" 2. We właściwościach warstwy zobaczysz domyślny układ (prawdopodobnie WGS84), poprawiasz go na ten właściwy 3. Zapisujesz warstwę do nowego pliku, wybierając docelowy układ epsg:2180 (PUWG92). RE: Problem - współrzędne - pitt - 22-04-2011 witam, w jaki sposób powinna działać wtyczka - przechwyć współrzędne? Stosując tą wtyczkę po kliknięciu w konkretnym miejscu, oprócz czerwonego markera-punktu nie pojawia się żadne okno dialogowe ze współrzędnymi. RE: Problem - współrzędne - tomalos - 22-04-2011 Wtyczka ma swój panel i trzeba go włączyć. Widok > Panele > Przechwyć współrzędne (przynajmniej w QGIS 1.7 na Ubuntu) |