Georeferencja - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Georeferencja (/thread-38.html) |
Georeferencja - Ma - 08-01-2010 Na wstępie witam wszystkich Użytkowników forum. Mam problem z procesem georeferencji w Quantum Gis Mimas. Chciałem zgeoreferencjować mapę topograficzną 1:50 000 w układzie 1992. Na początku ustawiłem w programie układ 1992 (ETRS89 / Poland CS92) Użyłem wtyczki "Georeferencer" wskazałem 4 punkty i ich lokalizację. Program stworzył i wyświetlił mapę tylko, że nie jest ona skręcona lekko w prawo jak być powinna po procesie georeferencji. To skutkuje np. tym, że w miejscu w którym powinien być punkt o lokalizacji x: 382000.000 y:516000.000 program wskazuje x: 381953.60 y:515965.46 oraz niepokrywającymi się elementami z mapy cyfrowej. Dodam, że proces georeferencji wykonywałem bardzo dokładnie, więc nie ma mowy o błędzie z mojej strony. Na oprogramowaniu komercyjnym również wychodziło bez problemu. Jeżeli, ktoś wie w czym może leżeć problem to proszę o pomoc. RE: Georeferencja - milena - 08-01-2010 Witaj na forum, napisz proszę, jakiej metody transformacji użyłeś. Pozdrawiam RE: Georeferencja - Ma - 08-01-2010 Liniowej RE: Georeferencja - milena - 08-01-2010 Użyj Helmerta, albo jakiejś wyższej z tymi samymi punktami. Liniowa nie skręca mapy. RE: Georeferencja - Ma - 08-01-2010 Teraz wszystko pasuje. Bardzo dziękuje za pomoc. Pozdrawiam RE: Georeferencja - Odoakr - 22-01-2010 Podepnę się pod temat, bo również mam problem z georeferencją. Mapa PUWG 1992 1:50 000. Podczas referencji zaznaczyłem 4 punkty (w rogach mapy) na przecięciach siatki kilometrowej i ręcznie wpisałem wartości odczytane z ramki mapy. Efekt był taki, że Oborniki wylądowały obrócone pod katem 45 st gdzieś na Górnym Śląsku. Użyłem metody Helmerta. Kilkakrotnie sprawdziłem czy punkty wpisane są poprawnie, dobrze odczytane itd... Jakieś pomysły co mogło pójść nie tak? RE: Georeferencja - tomalos - 22-01-2010 Spróbuj skalibrować te punkty pobierając "z obszaru mapy" (na przykład z podkładu topo z geoportalu wczytanego przez WMS) i porównać pojawiające się wartości z wpisywanymi przez ciebie, być może trzeba podawać współrzędne w jakimś innym układzie. Dokładnie nie wiem, bo zawsze kalibruję pobierając wartości z obszaru mapy. Przy okazji zapytam czy ktoś może wie dlaczego QGIS mi się wywala (zamknięcie bez ostrzeżenia) jak próbuję użyć transformacji Helmerta? Czy ten rodzaj transformacji ma jakieś ograniczenia (np. co do ilości punktów?). W wiązku z tym problemem używam wielomian 1 i wszystko jest ok. RE: Georeferencja - Odoakr - 24-01-2010 Ok udało mi się... działa zarówno dodawanie z mapy, jak i wpisywanie ręczne. Musiałem jednak zrobić jakąś literówkę RE: Georeferencja - milena - 26-01-2010 Dla żądnych przygód jest nowa poprawiona wtyczka georeferencer do ściągnięcia i testowania: http://svn.gis-lab.info/qgis-gdal-georef/bin/georefplugin_latest.dll pobrać, wgrać w odpowiednie miejsce (ctrl+f), zmienić nazwę na georefplugin.dll i testować, testować RE: Georeferencja - Odoakr - 26-01-2010 Taak! Też to dzisiaj znalazłem! Co najciekawsze - rozwiązuje to mój problem z tego tematu: http://grass-gis.pl/forum/thread-50.html Jeszcze do końca nie ogarnąłem tej wtyczki, ale próbne georeferencje wyszły ok |