Forum QGIS
Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii (/thread-393.html)

1 2


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - Italiano - 25-11-2016

(25-11-2016, 11:18)sebaq napisał(a): no chyba, że masz coś jeszcze w rękawie

Nie wiem czy dobrze kumałem, ale zobacz pod:

VECTOR => GEOMETRY TOOLS => ADD GEOMETRY COLUMNS


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - sebaq - 25-11-2016

Nie oto chodzi.
Dla przykładu mam tabele z klientami ale bez żadnych współrzędnych czy też geometrii (np. excelu czy csv) o konstrukcji:
imię, nazwisko, miasto, ulica, nr_adres.
Moje pytanie dotyczyło jak istniejącym rekordom bez geometrii (klientom) nadać lokalizację? Sposób zaproponowany przez Borysa zdaje egzamin - trzeba znaleźć na mapie dany adres, wtyczką Copy_coords przechwycić jego współrzędne i wkleić je (w dodaną kolumnę) danemu klientowi. Twoje rozwiązanie przechwytuje współrzędne nowych klientów, których dodaje z QGISa ale nie pozwala na określenia lokalizacji klientów, którzy przyszli z bazy bez geometrii.
Pozdrawiam!


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - Italiano - 25-11-2016

Z opóźnieniem, trafiła do mnie Twoja intencja: w żargonie Gis, to typowa kwestia "Geocoding"-u Smile

Spójrz np. plugin MMQGIS ale są inne narzędzia również, w pełni automatyczne, beż potrzeby ręcznego kopiuj-i-wklej.


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - jakosek - 28-11-2016

Jeśli masz dane opisowe bez geometrii to możesz wrzucić je na warstwę wektorową (np. punktową) i potem zaznaczając kolejne obiekty z tabeli - na mapie klikać "Dodaj część". O ile dobrze zrozumiałem pytanie, dodasz szybko geometrię do danych opisowych Smile


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - sebaq - 28-11-2016

Dzięki!
MMQGIS - fajne rzeczy można tą wtyczką robić... przyznaje nie znałem.
Co do dodawania geometrii to wielu adresom można przypisać geometrię z bazy punktów adresowych (tym co zgadzają się ulica i numer)... Ręcznie zazwyczaj trzeba wskazać położenie kilku procentom adresów, które mają ulicę np. ul. '1-go Maja' czy '1go Maja' zamiast '1 Maja' - kiedy wszyscy zaczną korzystać z kodów TERYTu?? Wink
Pozdrawiam!


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - borys - 03-12-2016

Trzeba było od razu mówić, że masz adresy Wink

Wracając do pierwotnego pytania, @jakosek jest genialny. Zaznacz wszystkie obiekty -> Edycja/Kopiuj -> Edycja/Wklej obiekty jako/Nowa wersja wektorowa (typu wielopunkt) i można klikać. Nie pomyślałem o tym. Nawet fajny ten QGIS Big Grin
______
EDIT: To nawet nie musi być wielopunkt - narzędzie Dodaj Część zadziała też na warstwie o pojedynczym typie.


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - sebaq - 04-12-2016

Fajny to mało powiedziane Wink
Adresy mam ale są zgodne w 90% - reszta to tacy klienci (jak np. wymiennikownia na oś 1_go Maja), że nie da się tego do żadnego adresu przypisać więc zostaje klikanie Wink


RE: Tworzenie geometrii dla tabeli atrybutów bez geometrii - borys - 04-12-2016

No i te 10% powinno się dać uzupełnić Dodajem Częścią Smile