Forum QGIS
Pobieranie atrybutow z MySql - Wersja do druku

+- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl)
+-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html)
+--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html)
+--- Wątek: Pobieranie atrybutow z MySql (/thread-395.html)Pobieranie atrybutow z MySql - madnes_ - 04-03-2011

witam wszystkich,
mam następujący problem, mianowicie chciałbym się dowiedzieć czy istnieje jakiś sposób na pobieranie atrybutów z bazy MySql, i przypisywanie ich wartości do istniejącej warstwy, jeżeli takowy istniej to proszę o pomoc, lub jakieś alternatywne rozwiązanie.

z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam madnes_


RE: Pobieranie atrybutow z MySql - borys - 04-03-2011

Jeśli nie boisz się jeszcze niewydanych nowinek, to w 1.7 jest możliwość łączenia tabel w locie i ta metoda obsłuży MySQL. Niestety we wcześniejszych wersjach się chyba nie da, bo dotychczasowe Wektor -> Zarządzanie danymi -> Złącz atrybuty tabel mysqlowych nie widzi.

Samą tabelę otwierasz tak samo, jak warstwę; przez Dodaj warstwę wektorową -> Bazy danych -> ODBC. Musisz wcześniej skonfigurować ODBC z MySQLem, ale to już jest kwestia zupełnie niezależna od Quantum (staram się oduczyć używania formy "Quantuma", ale dziwnie to brzmi Big Grin) i w większości systemów nie taka straszna.

No i oczywiście (przepraszam, jeśli to obraźliwa uwaga Smile ) serwer MySQL musi akceptować połączenia z tej maszyny, nie tylko przez phpMyAdmina.


RE: Pobieranie atrybutow z MySql - madnes_ - 07-03-2011

Wszystko działa tak jak mówiłeś, jednak pojawił się kolejny problem odnośnie aktualizowania wartości atrybutów, mianowicie w moim projekcie pobieram wartość etykiety wyświetlanej na mapie z atrybutu który aktualizuje, jednak w przypadku gdy wczytam zapisany projekt wartość etykiety jest zmieniana na domyślną i trzeba ręcznie zmienić na wartość określonego atrybutu, w związku z tym chciałbym zapytać czy ma to związek z tym ze najpierw wczytywane są warstwy a następnie nawiązywane jest połączenie z baza, czy tez problem leży gdzie indziej, jeżeli problem da się jakoś rozwiązać to proszę o pomoc.

dziękuje za pomoc i pozdrawiam madnes_


RE: Pobieranie atrybutow z MySql - borys - 07-03-2011

Złączanie tabel jest jeszcze niewykończone (QGIS 1.7 wyjdzie za miesiąc), zaś etykietowanie, którego używasz, jest już bardzo wysłużone i niebawem zostanie zastąpione nowym, które teraz jest testowo pod klawiszem "ABC" w pasku narzędzi "Etykieta". Ten nowy mechanizm etykiet radzi sobie ze złączonymi tabelami. Czy stary zdąży przed śmiercią, nie umiem powiedzieć Smile