gpx to shp - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: gpx to shp (/thread-409.html) |
gpx to shp - przesq - 14-03-2011 Witam, mam problem przy konwersji pliku gpx do shp wzorowałem się na artykule opisanym tutaj przy wyborze track_points i przy próbie zapisania danych do shp pojawia się błąd: Nieudany eksport do pliku wektorowego. Błąd: przycięcie nazwy atrybutu 'track_seg_point_id' do 10 znaków powoduje duplikację nazw. Czy jest możliwość zmiany nazwy atrybutu? lub czy ktoś może mi polecić jakiś darmowy program do konwersji z gpx do shp. RE: gpx to shp - tomalos - 14-03-2011 Plik shp, a właściwie dbf ma kilka ograniczeń, między innymi długość nazwy kolumny w tabeli atrybutów nie może przekraczać 10 znaków. Nazwy kolumn muszą być unikalne. Z tego komunikatu wnioskuję, że twój gpx ma atrybut track_seg_point_id i jeszcze jakiś załóżmy track_seg_point_nr (strzelam, gpx mają chyba ściśle określone nazwy atrybutów). Po obcięciu do 10 znaków jednego i drugiego atrybutu wychodzą dwie takie same kolumny atrybutów. Ja bym otworzył gpx w jakimś edytorze tekstu (najlepiej takim, który rozpoznaje XML, np. Gedit), skorzystał z opcji "znajdź i zamień wszystkie" i wszystkie <track_seg_point_id> zamienił na <trSegPoId> (czy coś tam) . Oczywiście najpierw kopia zapasowa danych . RE: gpx to shp - Odoakr - 14-03-2011 Skąd masz ten plik GPX? Jakie urządzenie "wyprodukowało" ten plik? Jak napisał Tomalos problem nie jest QGIS, tylko ułomności shp (a raczej dbf) RE: gpx to shp - przesq - 15-03-2011 GARMIN OREGON 550t co do tych nazw to faktycznie tak jest, że po obcięciu do 10 znaków te nazwy się dublują. otworzyłem plik w notatniku i taka nazwa track_seg_point_id nie występuje, jak również seg_point ani nawet track_ poniżej przykładowe 2 wiersze: <gpx xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1" xmlns:gpxx="http://www.garmin.com/xmlschemas/WaypointExtension/v1" xmlns:gpxtpx="http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackPointExtension/v1" creator="Oregon 550" version="1.1" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance" xsichemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd http://www.garmin.com/xmlschemas/WaypointExtension/v1 http://www8.garmin.com/xmlschemas/WaypointExtensionv1.xsd http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackPointExtension/v1 http://www.garmin.com/xmlschemas/TrackPointExtensionv1.xsd"><metadata><link href="http://www.garmin.com"><text>Garmin International</text></link><time>2011-02-01T09:05:31Z</time></metadata> <trk> <name>MUK1</name> <trkseg> <trkpt lat="49.448313" lon="21.442696"> <ele>512.52</ele><time>2010-12-28T12:26:29Z</time> </trkpt> <trkpt lat="49.448264" lon="21.442581"> <ele>513.48</ele><time>2010-12-28T12:26:45Z</time> </trkpt> </trkseg></trk></gpx> jeżeli zmienie trkpt na inną nazwę to przy wyborze warstwy nie widzi mi wówczas tych kilkuset obiektów (track_points = 0, wcześniej track_points=630) RE: gpx to shp - Odoakr - 15-03-2011 Nazwy kolumn prawdopodobnie pochodzą od sterownika, który czyta gpx, (czyli pewnie biblioteka OGR). Napisz jeszcze Jakiej wersji QGIS używasz. Albo zawieś gdzieś ślad, to się nad nim popastwimy. RE: gpx to shp - przesq - 15-03-2011 1.5 oraz 1.6 i to samo RE: gpx to shp - tomalos - 16-03-2011 To może spróbuj najpierw zapisać ten plik w innym formacie, np GML czy KML, albo najlepiej CSV. Taki CSV możesz sobie potem naprawić w arkuszu kalkulacyjnym. RE: gpx to shp - przesq - 16-03-2011 (16-03-2011, 09:09)tomalos napisał(a): To może spróbuj najpierw zapisać ten plik w innym formacie, np GML czy KML, albo najlepiej CSV. Taki CSV możesz sobie potem naprawić w arkuszu kalkulacyjnym. zapisałem w kml później otworzyłem w notatniku, zamieniłem to pole na krótsze. wczytałem ten plik do qgis, zapisałem jako shape i jest ok. |