Eksport shp do postgresa - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Eksport shp do postgresa (/thread-415.html)
1
2
|
Eksport shp do postgresa - basiuunia - 22-03-2011 Witam, wiem, że da się wyeksportować shp do bazy postgresa poprzez wtyczkę SPIT. Kiedyś to robiłam i nie było zbytnio problemów. Jednak teraz chciałam to zrobić, ustawiłam połączenia do serwera (poprawnie się łączy), dodaje tylko 1 shp i klikam OK. Teoretycznie powinno wyeksportować. Niestety za każdym razem, bez względu na to jak duży jest ten shp i ile ma obiektów program mi się wysypuje. Sprawdzałam i na 1.5 i na 1.6 i na 3 różnych komputerach. Za każdym razem QGIS wyłącza się. Może ktoś ma pomysł dlaczego? RE: Eksport shp do postgresa - tomalos - 22-03-2011 Jaki system operacyjny? Może baza nie jest przestrzenna (bez zainstalowanego Postgis, powinny byś kolumny geometry_columns i spatial_ref_sys)? Ale jak ja próbuję do takiej bazy wyeksportować to pojawia mi się stosowny komunikat. A może shp ma jakieś błędy geometrii? Można to sprawdzić w menu wektor > narzędzia geometrii > sprawdź poprawność geometrii, ale wydaje mi się, że to też nie powinno wywalić wtyczki. Nic więcej nie przychodzi mi do głowy, może coś innego jest z tym shp nie tak, tylko że nie wiem co jeszcze to może być. Spróbuj z innym shp, najlepiej samodzielnie stworzonym z jakimiś kilkoma prostymi obiektami, to będziemy wiedzieć czy to wina shp czy bazy. RE: Eksport shp do postgresa - basiuunia - 22-03-2011 Na Windowsie, zainstalowany jest Postgis, baza jest przestrzenna i ma odpowiednie kolumny. Shp też to nie wina bo próbowałam na tych co mam i na samodzielnie stworzonych z 2,3 obiektami. Wtyczka za każdym razem próby eksportu wywala mi cały program. RE: Eksport shp do postgresa - Rayo - 22-03-2011 A w jakim układzie współrzędnych jest ta warstwa? Może przed eksportem trzeba ustawić właściwy układ współrzędnych projektu i (na wszelki wypadek) układ współrzędnych warstwy w jej właściwościach. RE: Eksport shp do postgresa - basiuunia - 22-03-2011 Warstwy są w WGS84 i projekt też jest w WGS84 RE: Eksport shp do postgresa - tomalos - 23-03-2011 Mniej prawdopodobne przyczyny to (szczerze mówiąc to strzelam): 1. Brak odpowiednich uprawnień w bazie danych. 2. Istnieje już taka tabela w bazie. 3. Brak miejsca na dysku na którym są bazy. Może przez terminal się uda z pominięciem QGIS, za pomocą shp2pgsql. W systemach Linux trzeba w terminalu wpisać: Kod: shp2pgsql -s 4326 /sciezka/do/pliku/shape/plik.shp jakas_nazwa > /sciezka/do/pliku/nazwa_pliku.sql W Windows najpierw chyba trzeba wejść do katalogu z programem shp2pgsql. Potem takim plikiem.sql tworzymy tabelę np. w PgAdminIII (albo znowu w terminalu ale nie wiem jak to by wyglądało pod Windows). RE: Eksport shp do postgresa - m_k - 29-03-2011 Spróbuj wgrać ten plik przez wtyczkę PostGIS Manager. Ma ona opcję eksportu do pliku sql, więc można sprawdzić czy problem wynika z błędów samego QGISa, czy pojawia się dopiero na poziomie serwera bazy danych. RE: Eksport shp do postgresa - basiuunia - 02-04-2011 Próbowałam przez tą wtyczkę PostGIS Manager jednak otrzymuje błąd "Wystąpił błąd podczas wykonywania kodu Python", więc wygląda jakby był błąd z programem. Tylko dlaczego skoro nawet kiedyś odinstalowałam i zainstalowałam nowszą wersję z instalki na stronie QGISa. A poza tym dlaczego na innym komputerze też takie same rzeczy się dzieją? RE: Eksport shp do postgresa - Rayo - 02-04-2011 Napisz jaki błąd Pythona otrzymałaś. RE: Eksport shp do postgresa - basiuunia - 02-04-2011 Dokładnie treść komunikatu jest taka: Wystąpił błąd podczas wykonywania kodu Pythona: Traceback (most recent call last): File "C:/Users/Basia/.qgis/python/pluginspostgis_managerDlgLoadData.py", line 153, in onLoad res, err = self.load_data_win(out, args) File "C:/Users/Basia/.qgis/python/pluginspostgis_managerDlgLoadData.py", line 227, in load_data_win p = os.popen3(cmdline) UnicodeEncodeError: 'ascii' codec can't encode character u'u0142' in position 38: ordinal not in range(128) Wersja Pythona: 2.5.1 (r251:54863, Apr 18 2007, 08:51:08) [MSC v.1310 32 bit (Intel)] Wersja QGIS: 1.6.0-Copiapo Copiapo, exported |