Pomoc - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Pomoc (/thread-485.html)
1
2
|
Pomoc - Carm-Godefroy - 19-06-2011 Witam. Dopiero zaczynam prace z Qgis-em i mam takie pytanie w jaki sposób automatycznie zapisać w postaci punktów na mapie współrzędne geograficzne z GPS. Jak nanieść je na mapę. Jakie odwzorowanie . Jak zrobić to od zera mając tylko współrzędne i mapę w formacie .jpg? Jest może jakiś tutek do tego? Pozdrawiam RE: Pomoc - Odoakr - 19-06-2011 W jakim formacie pliku masz współrzędne? jeżeli masz garmina - to ten artykuł Ci się przyda: http://www.geostrona.pl/gps-qgis-na-przykladzie-garmin-60csx-oraz-qgis-v-1-7-0/ Następne pytanie: w jakim układzie współrzędnych chcesz mieć wynikową mapę? Później bierzesz mapę w .jpg i dokonujesz georeferencji (wtyczka georeferencer). O georeferenncji jest w manualu. Potem wczytujesz mape z georeferencją, punkty i gra. RE: Pomoc - Carm-Godefroy - 19-06-2011 Spisane w notatniku a układ współrzędnych nie wiem jaki ma być nie mam tego określonego nigdzie ( ma to być mapa do pracy magisterskiej na której będę miał naniesione jak najbardziej dokładniej się da punkty badawcze w .jpg). RE: Pomoc - Odoakr - 19-06-2011 Z notatnika do QGIS http://www.geostrona.pl/pozyskanie-danych-przestrzenych-z-google-maps-za-pomoca-qgis-i-notatnika/ Zapisz plik jako shp i przekonwertuj na układ 1992 (epsg 2180) (prawy klik na nazwie warstwy i "zapisz jako...") jeżeli nie przeszkadza Ci logo geoportalu to georeferencję możesz pominąć używając WMS http://www.geostrona.pl/wms-web-map-service-co-to-jest-jak-tego-uzywac/ RE: Pomoc - Carm-Godefroy - 19-06-2011 Mam problem z WSM Robię jak w linku a zamiast mapy mam białą stronę warstwa jest ale pusta... A potem mam: Z czym to jest związane coś źle robię? A jak chce mapę z dysku z .jpg lub .tif dać zamiast mapy z WSM jak to zrobić? RE: Pomoc - Dave - 19-06-2011 WMS z geoportalu uaktywniają się dopiero od pewnej skali. Jak spojrzysz w prawy dolny narożnik w QGIS'ie to zobaczysz, że masz skalę 1:4522199572 przy takiej kosmicznej skali nic nie zobaczysz. Spróbuj się przyzoomować do skali np. 1:100000 wtedy powinieneś zobaczyć dane z geoportalu. RE: Pomoc - Odoakr - 19-06-2011 WMS Jest ok. Wyświetlanie jest uzależnione od skali - jak przybliżysz do jakieś rozsądnej skali (np. 1:25000) to się orto pojawi... RE: Pomoc - Odoakr - 19-06-2011 Dawid mnie uprzedził Skala jest "kosmiczna" bo u ustawieniach projektu trzeba zmienić na układ współrzędnych 1992. Dopiero wtedy skala będzie sie dobrze wyświetlała RE: Pomoc - Carm-Godefroy - 19-06-2011 zrobiłem jak mówiliście i nadal nić dalej białe okno, A te default w pierwszym obrazku mają znaczenie ? RE: Pomoc - Odoakr - 19-06-2011 Otwórz QGIS, ustaw układ projektu na 1992, dodaj warstwę WMS (automatycznie powinna się wczytać w układzie 1992, jeśli jest inaczej to zmień). Powinieneś zobaczyć logo geoportalu. powoli zbliżaj do skali większej niż 130 000. Jak jest logo, mapa też musi być. |