Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie (/thread-65.html) |
Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - Swat - 25-02-2010 Chciałbym zadać jeszcze jedno pytanie jeśli pozwolicie: czy można za pomocą Qgis albo innego wolnego oprogramowania wygenerować siatkę kwadratów o wielkości oczka 1000m zorientowaną już w odpowiednim odwzorowaniu. Problem jest taki, że znalazłem gdzieś w internecie mapę sztabową z taką siatką (w układzie 1942) i po skalibrowaniu jej na punkty charakterystyczne z rastrów w układzie UWPP1992, siatka na mapie sztabowej jest lekko skręcona a nie prosta więc szukam sposobu na wygenerowanie podobnej siatki w układzie 1992 w celu sprawdzenia poprawności i jakości kalibracji. Pytanie czy da się to zrobić w Qgis i jak ją wygenerować? Z góry dzięki za pomoc. RE: Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - Odoakr - 01-03-2010 Spróbuj narzędzia "siatka wektorowa" z pakietu narzędzia badawcze fTools. Nie wiem, czy spełni to Twoje oczekiwania, ale siatkę można tam zrobić RE: Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - Swat - 11-03-2010 Owszem narzędzie jest i siatkę kilometrową wygeneruje ale siatka nijak nie chce się ustawić tak jak wybrany w projekcie układ odwzorowania każe :-( Skoro nie można tego zrobić w prosty sposób to może by zgłosić do programistów Qgisa potrzebę napisania wtyczki do tworzenia siatek kartograficznych ? RE: Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - milena - 11-03-2010 A co dokładnie jest nie tak z tą siatką? W QGIS były dotychczas 2 narzędzia do tworzenia siatek, oba dobre (i trzecie w kompozytorze wydruku). Czy aby siatka, którą chcesz otrzymać nie jest siatką topograficzną mapy w układzie 1942 przeliczoną do układu 1992? Wtedy tę samą operację należy zrobić z wektorem. Stworzyć ją w układzie 1942 i transformować (w locie lub na stałe). RE: Siatka kilometrowa w odpowiednim układzie - Swat - 14-03-2010 Dzięki za odzew. Ja znam 1 narzędzie to z pakietu fTools i tylko jego używałem do tej pory. Problem polega na tym, że mam rastry w układzie 1992 i po wczytaniu ich do projektu ładnie grają z danymi wektorowymi ale chciałbym jeszcze dodać do nich siatkę kilometrową z opisem współrzędnych geograficznych w układzie 1992 jak i WGS84, na razie walczę z układem 1992 ponieważ po wygenerowaniu siatki dla żądanego obszaru okazuje się że o ile rastry są lekko obrócone to sama siatka w podstawie tworzy linię prostą a więc chyba nie jest wygenerowana w układzie 1992. nie ma znaczenia czy generuję siatkę dla np, powierzchni gminy czy całej Polski - siatka i tak w podstawie tworzy linię prostą. Pytanie jest więc takie jak można wygenerować siatkę, która będzie lekko skręcona tak jak rastry i będzie wskazywać prawidłowe wartości. |