geolokalizacja mapy WIG - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: GRASS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-9.html) +--- Wątek: geolokalizacja mapy WIG (/thread-715.html) |
geolokalizacja mapy WIG - damien - 18-05-2012 Dzień dobry, Jestem historykiem (do tego Francuzem, proszę o wyrozumiałość, jeżeli chodzi o słownictwo), a muszę wołać o pomoc: po licznych godzinach czytania dokumentacji QGIS 1.7 i grass wiki wciąż tkwię w zmartwym punkcie. Mój problem wygląda następująco: muszę na nowo opracować mapy z mojego doktoratu, które nie mogę importować. Aby dokonać geolokalizację mam raster (skan mapy WIG z 1935 roku skala 1:300.000, czyli siatka trójkątna), rozdzielczość 2802x1828 px. Proby georeferencji używając wtyczkę GDAL z QGIS i wpisując współrzędne paru dworców i punktów w Brynicy (w sumie 6 punktów) dały bardzo zniekstzałcony obraz. Spróbowałem napisać jako Poland CS92. Zapisałem ten raster w systemie X,Y dopisując liczbę pikseli w oknie 'set default region extent and resolution': 2802 przy N, 0 przy O i S, 1828 przy E. Nie wiem za bardzo co zrobić dalej. - Jaką siatkę mam wybrać? Przy takiej skali nie wiem, czy to istotne? - jak mam definiować target? Jakie liczby powinienem wpisać w zakładce 'set default region extent and resolution? Współrzędne (w formie N:50°30', O: 18°20', E: 19°20'E, S: 50°5' czy w innej formie? Jak mam szacować rezolucję? Jeżeli dobrze zrozumiałem, potem mam zrobić grupy. Próbuję GRASS, bo ma funkcję, które pozwalają rysować sieć wyktorową na podstawie skanu. Jestem przyzwyczajony do pracy w CLI, więc interfejs mi nie przeszkadza. Poza tym czytałem w jednym forum, że tylko GRASS umożliwi geolokalizację na podstawie współrzędnych kątów rastera. Dziękuję bardzo za wszelką pomoc. RE: geolokalizacja mapy WIG - robert - 18-05-2012 Witaj damien, Wydaje mi się, że najprościej byłoby to zrobić wykorzystując jednak wtyczkę Georeferencer GDAL dostępną w QGIS. Wpasowując ten skan w układ CS92, tak jak piszesz. Jeśli oryginał (skan) mapy jest mocno zniekształcony, możesz spróbować dołożyć większą liczbę punktów kontrolnych (GCP), na przykład wykorzystując do tego ortofotomapę z WMS. Jeśli chcesz, mogę Ci przesłać opis jak nadać georeferencję skanom map historycznych. RE: geolokalizacja mapy WIG - damien - 18-05-2012 Dziękuję za szybką odpowiedź. Chętnie skorzystam z opisu o skanach map historycznych. RE: geolokalizacja mapy WIG - damien - 19-05-2012 Dziękuję za materiał. Po jego czytaniu, paru pytań: skan nie jest niekstałcony i mimo to geolokalizacja daje cos dziwacznego — tym bardziej dla mnie, że na takiej skali oczekiwałbym raczej drobne przesunięcia. Moze jakieś bledy w przynoszeniu wspolrzednych w system 10-nym? Bardziej istotne pytanie: zamierzam pracować tylko na mapach wektorowych, i myslalem, że geolokalizacja jest niezbędna (choćby po to, aby dodać skalę do mapy), stąd ten raster. Teraz mam wątpliwości. Tak naprawdę chcę tylko mieć wektory (parafie) i produkować mapy statystyczne za pomocą R. Nie zamierzam je dopasować do żadnych współczesnych map. Ale jak można np. dodać skalę bez geolokalizacji? RE: geolokalizacja mapy WIG - Krzysiek - 21-05-2012 (19-05-2012, 20:02)damien napisał(a): Dziękuję za materiał. Po jego czytaniu, paru pytań: Nie jestem pewien, czy wszystko zrozumiałem, ale masz współrzędne geograficzne obiektów (stopnie, minuty, sekundy), a chcesz zarejestrować raster w układzie CS92 (PUWG 1992)? Jeśli tak, to przelicz sobie współrzędne geograficzne na współrzędne tego układu zanim wprowadzisz je przy nadawaniu georeferencji (geolokacji). Przy takim przeliczaniu korzystam z darmowego programu Transform (http://www.zadorski.loonar.pl/gps/index.htm#transform) . Możesz przeliczać tam współrzędne pojedynczo, albo wcześniej wprowadzić je do pliku .txt i przeliczyć je masowo. Odpowiadając stricte na tego posta. Uważam, że zdecydowanie powinieneś zrobić to z georeferencją. Przede wszystkim wyniki Twojej pracy będą "prawdziwe". Tzn. mapy będą odpowiadać rzeczywistości. Dzięki temu, to co wykonasz będzie można z łatwością porównać w przyszłości z innymi badaniami itp. Jeśli tego nie zrobisz, to Twoje mapy będą nadawały się tylko do wydruku i tyle. Poza obejrzeniem i zapoznaniem się z treścią skorzystanie z nich będzie w przyszłości utrudnione (w najlepszym przypadku dołożysz komuś sporo pracy ). RE: geolokalizacja mapy WIG - Odoakr - 21-05-2012 Mapy WIG są "zgeoreferencjonowane" i dostępne przez WMS. Niestety tylko dla granic po 1945 roku. Jeżeli obszar Twoich badań jest w tych granicach to można go wektoryzować: http://www.hgis.cartoninjas.net/ PS. Jak podpiąć mapę przez WMS? do QGIS jest sporo poradników. RE: geolokalizacja mapy WIG - damien - 23-05-2012 Wielki dzięki za te wskazówki. Muszę teraz się poradzić ze swoim firewall, który chyba ni przepuszcza połączenia z WMS, ale ten adres i tak mnie uratuje. |