Problem z polskimi znakami - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Problem z polskimi znakami (/thread-727.html) |
Problem z polskimi znakami - Rayo - 22-06-2012 Czy w kwestii obsługi polskich znaków coś się zmieniło w nowych wersjach QGISa? U mnie każda nowa warstwy shp, obojętne w jakim kodowaniu, ma krzaki zamiast polskich znaków. QGIS 1.8 i 1.9, WinXP RE: Problem z polskimi znakami - [wiki] - 23-06-2012 W 1.7.4 (zaczęliśmy w którymś 1.6) pracujemy z PLiterkami (kodowanie UTF) i jest ok. Podobnie konwersje z innych PL kodowań chodzą poprawnie. Obawiam się, że to nie wina qGISa, a Twojego Windowsa. RE: Problem z polskimi znakami - zebro - 25-06-2012 Również dopisuje się do wONtku, mam podobny problem do Rayo. Każde kodowanie = brak polskich znaków i krzaczki w różnej postaci. Vista 64 / Qgis 1.7.4 / 1.8 RE: Problem z polskimi znakami - [wiki] - 25-06-2012 (25-06-2012, 08:50)zebro napisał(a): Również dopisuje się do wONtku, mam podobny problem do Rayo. Jeśli możecie wrzućcie przykładowy plik z PLiterkami. RE: Problem z polskimi znakami - surykat - 25-06-2012 (25-06-2012, 08:55)[wiki] napisał(a):(25-06-2012, 08:50)zebro napisał(a): Również dopisuje się do wONtku, mam podobny problem do Rayo. Witam, przesyłam shp poligonowego z atrybutami w języku polskim i kodowaniu znaków utf-8, w qgis 1.7.4 i wcześniejszych nie było problemu natomiast w 1.8 również w wersji testowej zamiast polskich znaków były krzaczki. pozdrawiam RE: Problem z polskimi znakami - [wiki] - 25-06-2012 Google podpowiada, że dokładnie taki problem już kiedyś mieli koledzy od PHP. http://forum.php.pl/lofiversion/index.php/t122188.html RE: Problem z polskimi znakami - basiuunia - 25-06-2012 A czy ktoś miał taki problem, że jak w QGISie zapisał w atrybutach polskie znaki to np. w ArcGISie juz były krzaczki i na odwrót, jak w ArcGISie zapisał polski znaki to w QGISie pokazywały się krzaczki. Oczywiście za każdym razem było ustawiane kodowanie UTF-8. RE: Problem z polskimi znakami - surykat - 25-06-2012 (25-06-2012, 11:35)basiuunia napisał(a): A czy ktoś miał taki problem, że jak w QGISie zapisał w atrybutach polskie znaki to np. w ArcGISie juz były krzaczki i na odwrót, jak w ArcGISie zapisał polski znaki to w QGISie pokazywały się krzaczki. Oczywiście za każdym razem było ustawiane kodowanie UTF-8. ArcGIS domyślnie zapisuje w kodowaniu systemu operacyjnego (poprawcie jeśli sie mylę) - wtedy przy dodawaniu warstwy nalezy kodowanie zdefiniować jako System, ja tez dostawałem dane z ArcGisa w kodowaniu CP-1250 RE: Problem z polskimi znakami - Rayo - 25-06-2012 Zrobiłem jeszcze jeden test. Na innym komputerze z XP, na którym był QGIS 1.7 (poprawnie działający z polskimi znakami) zainstalowałem wersję 1.8. Niestety test wypadł negatywnie - polskie znaki się gubią. Test polegał na utworzeniu nowej warstwy SHP, w której jedno z pól ma nazwę zawierającą polskie znaki. Po wejściu do tabeli atrybutów zamiast polskich znaków wyświetlają się krzaki... RE: Problem z polskimi znakami - [wiki] - 25-06-2012 MSZ nazwy pól z PLiterkami to lekko samobójczy pomysł. Natomiast rzeczywiście 1.8 robi jakieś cuda z kodowaniem danych. |