Problem z polskimi znakami - Wersja do druku +- Forum QGIS (http://forum.quantum-gis.pl) +-- Dział: Desktop GIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-4.html) +--- Dział: QGIS (http://forum.quantum-gis.pl/forum-5.html) +--- Wątek: Problem z polskimi znakami (/thread-727.html) |
RE: Problem z polskimi znakami - diunida - 27-02-2013 co do tego pliku CPG, to jego rozszerzenie (po kropce) powinno brzmieć "cpg-file", jak plik się nazywa rzeka.shp itd... to ten plik powinien się nazywać "rzeka.cpg-file". Po takim cudeńku chodzi elegancko. RE: Problem z polskimi znakami - borys - 27-02-2013 Ciekawe, sprawdziłem na Debianie i Win Vista i .cpg działa, a .cpg-file nie. Zawartość pliku brzmi: 1250 dla kodowania CP-1250 UTF-8 dla kodowania UTF-8 (wcale nie 65001, tego Windowsy nie łykały) RE: Problem z polskimi znakami - borys - 03-03-2013 Rzućcie proszę okiem na wtyczkę Shapefile Encoding Fixer. Kasuje i ustawia LDID-a oraz plik CPG. Działa pod QGIS-ami 1.7, 1.8 i 1.9. Nie powinna zniszczyć danych, ale na początku ostrożnie... Przy odrobinie szczęścia powinna załatwić problem ogonków. Wywołuje się Ctrl-Shift-E, więc w razie częstego użytku warto zmienić skrót na jednoliterowy (np. E). Dałem tylko podstawowy zestaw kodowań, mile widziane sugestie innych. Do CPG wejdą te, które są w QGIS-ie, natomiast lista obsługiwanych we LDID-zie jest tu: http://webhelp.esri.com/arcpad/8.0/referenceguide/index.htm#locales/task_code.htm Mam nadzieję, że te objaśnienia w okienku cokolwiek rozjaśniają, pisałem je na kolanie. Może ktoś by chciał napisać jakieś bardziej docelowe? RE: Problem z polskimi znakami - [wiki] - 11-03-2013 Poprawianie kodowania za pomocą Shapefile Encoding Fixer działa... do pierwszej operacji na tabelach. Table Manager - po jakiejkolwiek edycji kodowanie leci w kosmos, ponowne użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga. Zapisz jako... pliku SHP z podpiętymi CSV - kodowanie wynikowego pliku leci w kosmos, użycie Shapefile Encoding Fixer nie pomaga. Od razu: wszystkie wyżej wspomniane pliki wejściowe były w UTF-8 i wyświetlały się poprawnie. Po pierwszym razie zostały też potraktowane Shapefile Encoding Fixer. BTW ma ktoś narzędzie do podmienienia w całej tabeli jednego znaku na inną? Konkretnie chodzi mi o przywrócenie użytku "Ł". W opracowaniu występuje jako "część" rozmaitych ciągów, więc po "automatycznym" wypełnieniu i tak muszę go ręcznie szukać (zwłaszcza gdy qGIS wyświetla w zamian "?"). RE: Problem z polskimi znakami - isk - 30-11-2018 Eksportowałam warstwy z ewmapy do pliku *.shp i niestety mam pełno krzaków w tabeli atrybutów. użyłam już wszystkich możliwych kodowań. Ma ktoś pomysł co jest przyczyną? RE: Problem z polskimi znakami - jerresso - 30-11-2018 1. W EWMapie na pewno są poprawne? 2. Gdy otworzysz dbf z shp z ewmapy w programie libreoffice calc (darmowy exce), to pyta sie o kodowanie - dla windows 1250 i utf-8 są krzaki? RE: Problem z polskimi znakami - isk - 03-12-2018 1. W EWMapie jest poprawnie. 2. Otwieram dbf w libreoffice i przy kodowaniu dla Windows 1250 i utf-8 nadal są krzaki RE: Problem z polskimi znakami - jerresso - 04-12-2018 Dzwine... UTF-16? ISO 8859-2? |